İlkokul Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin örtük program bağlamında incelenmesi
An analysis of texts in primary school Turkish language textbooks in the context of hidden curriculum
  1. Tez No: 993670
  2. Yazar: ZÜLAL İNCELER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf Türkçe ders kitapları örtük program bağlamında eleştirel olarak incelenmiştir. Nitel desenli bu çalışma, her kitap için gerçekleştirilen ayrıntılı doküman analizi ve toplam 37 sınıf öğretmeninden elde edilen öğretmen görüşlerinin içerik analizinden oluşan iki aşamalı veri toplama sürecine dayanmaktadır. Elde edilen bulgular, karşılaştırmalı ve bütüncül şekilde değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, dört sınıf düzeyinde de kitapların millî kültür, tarih bilinci, empati, yardımlaşma ve doğa sevgisi gibi temel değerleri etkili tutarlı biçimde aktardığını göstermiştir. Bununla birlikte, kitaplarda gözlenen sınırlılıklar şunlardır: toplumsal cinsiyet kalıplarının ve kültürel/etnik çeşitlilik eksikliğinin sürdürülmesi, bazı metin ve görsellerde gerçekçiliği ve bilimsel tutarlığı zedeleyebilecek ölçek–oran hataları ile fantastik tasvirler, değerler eğitiminin uygulama temelli yaşantıya yeterince taşınamaması ve 21. yüzyıl becerilerinin (eleştirel düşünme, dijital vatandaşlık, iş birliği vb.) sınırlı entegrasyonu. Öğretmen görüşlerinden bu sınırlılıklara yönelik ortak ve tamamlayıcı bulgular elde edilmiş olup öğretmenler görsel sayısının artırılması, içeriğin sadeleştirmesi ve uygulamaya dönük etkinliklerin geliştirilmesi gereğine vurgu yapmıştır. Bu araştırma, ilkokul Türkçe ders kitaplarının öğrencilere kimlik ve değer kazandırma işlevini güçlendirmekle birlikte kapsayıcılık, gerçekçilik ve çağdaş pedagojik gereksinimlerle uyum sağlama konusunda revizyona ihtiyaç duyduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma sonunda; çokdisiplinli içerik revizyon ekiplerinin kurulması, örtük program okuryazarlığına yönelik öğretmen eğitimleri ve pilot uygulama-geri bildirim döngülerinin oluşturulmasına yönelik öneriler sunulmuştur. Elde edilen bulgular, Türkçe ders kitaplarının hem resmi program hedeflerini hem de örtük program kazanımlarını bütüncül ve çağdaş bir öğrenme deneyimi çerçevesinde yeniden yapılandırma gereksinimini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study critically examines Turkish textbooks for grades 1 through 4 at the primary school level within the context of the hidden curriculum. Designed as a qualitative research study, it employs a two-phase data collection process consisting of (1) detailed document analysis of each textbook and (2) content analysis of opinions gathered from 37 classroom teachers. The findings were evaluated comparatively and holistically. The analysis revealed that across all four grade levels, the textbooks effectively and consistently convey core values such as national culture, historical consciousness, empathy, cooperation, and love of nature. However, several limitations were identified: the persistence of gender stereotypes and lack of cultural/ethnic diversity; scale and proportion errors or fantastical depictions that may undermine realism and scientific accuracy; insufficient opportunities for experiential learning in values education; and limited integration of 21st-century skills (e.g., critical thinking, digital citizenship, collaboration). Teachers' feedback supported and complemented these findings, emphasizing the need for an increased number of illustrations, simplified content, and more practice-oriented activities. Overall, this research highlights that while Turkish textbooks contribute significantly to identity formation and values education, they require revision to enhance inclusivity, realism, and alignment with contemporary pedagogical needs. Recommendations include the formation of multidisciplinary content revision teams, teacher training programs focused on hidden curriculum literacy, and the establishment of pilot implementation–feedback cycles. These results underscore the need to restructure Turkish textbooks to harmonize both official curriculum objectives and hidden curriculum outcomes within a comprehensive and modern learning experience.