Yenilikçi öğrenme ortamının matematiksel modelleme dersine etkisi
The effect of innovative learning environment on mathematical modeling course
  1. Tez No: 993683
  2. Yazar: ECE ÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BUKOVA GÜZEL, PROF. DR. BAHAR BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, hibrit sürdürülebilir yenilikçi öğrenme ortamında yürütülen matematiksel modelleme eğitiminin, öğretmen adaylarının modelleme yeterlik algıları, modellemeye yönelik tutumları, derse katılımları, çevrim içi derse katılımları ve sınıf ortamına yönelik algıları üzerindeki etkilerini incelemek ve öğretmen adaylarının öğrenme ortamındaki deneyimlerini değerlendirmektir. Araştırma, iç içe karma yöntem deseninde tasarlanmış ve 2024-2025 eğitim-öğretim yılında bir devlet üniversitesinde İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 79 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Uygulama, Sürdürülebilir Meta Sınıf adlı yenilikçi, esnek ve hibrit öğrenme ortamında gerçekleştirilmiştir. Öğretmen adaylarına Meta Sınıf'ta beş hafta boyunca matematiksel modelleme eğitimi verilmiştir. Araştırmada veriler 'Matematiksel Modelleme Yeterlikleri Ölçeği', 'Matematiksel Modelleme Tutum Ölçeği', 'Dört Faktörlü Öğrenci Katılımı Ölçeği', 'Çevrim İçi Derse Katılım Ölçeği', 'Öğretmen Adaylarına Yönelik Sınıf Ortamı Algıları Ölçeği' ve 'Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu' ile toplanmıştır. Nicel veriler ölçekler yardımıyla ön test-son test uygulamaları ile, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. Aynı zamanda değişkenler arasında Pearson korelasyon analizine göre ilişkiler incelenmiş ve çoklu regresyon analizi ile matematiksel modelleme yeterlik algısını ve tutumu yordayan değişkenler belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları, öğretmen adaylarının ön test ve son test puanları arasında matematiksel modelleme yeterlik algıları, derse katılımları ve sınıf ortam algılarında istatistiksel olarak anlamlı farklar olduğu gösterirken; matematiksel modellemeye yönelik tutum ve çevrim içi derse katılımlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermektedir. Araştırmanın bir diğer bulgusu, öğretmen adaylarının matematiksel modelleme yeterlik algılarının tutum, derse katılım ve sınıf ortamı algılarıyla; modellemeye yönelik tutumlarının derse katılım ve sınıf ortamı algısıyla; derse katılımlarının ise çevrim içi derse katılım ve sınıf ortamı algısıyla pozitif ve anlamlı ilişkili olduğudur. Ayrıca en güçlü bağın çevrim içi derse katılım ile sınıf ortamı algısı arasında olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizi sonuçları derse katılım, çevrim içi derse katılım ve sınıf ortamı algısının birlikte, öğretmen adaylarının matematiksel modelleme yeterlik algılarını anlamlı düzeyde yordadığını göstermiştir. Benzer şekilde derse katılım, çevrim içi derse katılım ve sınıf ortamı algısı öğretmen adaylarının matematiksel modelleme tutumlarını anlamlı düzeyde yordamıştır. Sonuç olarak hibrit sürdürülebilir yenilikçi öğrenme ortamlarının matematiksel modelleme eğitiminde öğrencilerin yeterlik algıları üzerinde belirleyici olduğunu, özellikle esnek ve teknoloji destekli sınıf tasarımlarının modelleme yeterliklerini geliştirmede etkili olduğunu sonucuna ulaşılmıştır. Matematiksel modelleme eğitimlerinde öğrencilerin tutum, motivasyon ve etkileşimlerini geliştirmek için sürecin kısa süreli müdahaleler yerine en az bir dönem veya daha uzun vadeli olacak şekilde planlanması gerekmektedir. Matematiksel modelleme eğitimlerinde teknolojik araçların (örneğin GeoGebra, ölçüm ve simülasyon uygulamaları) ders içeriğine entegrasyonu önerilmektedir. Ayrıca çevrim içi derslerde etkileşimi artıracak dijital araçların ve oyunlaştırma yöntemlerinin kullanılması, boylamsal çalışmalarla kalıcılığın incelenmesi ve Sürdürülebilir Meta Sınıf ortamındaki bilişsel-duygusal tepkilerin nitel yöntemlerle derinlemesine araştırılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of mathematical modeling education conducted in a hybrid sustainable innovative learning environment on pre-service teachers' perceptions of modeling competence, attitudes toward modeling, student engagement, online student engagement and perceptions of the classroom environment, as well as to evaluate their experiences in this learning environment. The research was designed using an embedded mixed-methods design and was carried out in the 2024–2025 academic year with 79 pre-service teachers enrolled in the Elementary Mathematics Teacher Education program at a state university. The implementation took place in the Sustainable Meta Classroom, an innovative, flexible and hybrid learning environment. Pre-service teachers received mathematical modeling education in the Meta Classroom over a period of five weeks. Data were collected using the Mathematical Modeling Competence Perceptions Scale, the Mathematical Modeling Attitude Scale, the Four-Factor Student Engagement Scale, the Online Student Engagement Scale, the Perceptions of the Classroom Environment Scale for Pre-Service Teachers and a Semi-Structured Interview Form. Quantitative data were collected through pre-test and post-test applications of the scales, while qualitative data were gathered through semi-structured interviews. In addition, Pearson correlation analysis was used to examine relationships among the variables, and multiple regression analysis was conducted to determine the predictors of pre-service teachers' perceptions of mathematical modeling competence and attitudes. The findings indicate that there were statistically significant differences between the pre-test and post-test scores of pre-service teachers in terms of their perceptions of modeling competence, student engagement and classroom environment perceptions, while no statistically significant difference was found in their attitudes toward modeling or online engagement. Another finding reveals that perceptions of modeling competence were positively and significantly correlated with attitudes, student engagement and classroom environment perceptions; attitudes toward modeling were positively correlated with student engagement and classroom environment perceptions; and student engagement was positively correlated with online student engagement and classroom environment perceptions. The strongest relationship was found between online student engagement and classroom environment perceptions. Regression analysis results showed that student engagement, online student engagement and classroom environment perceptions together significantly predicted pre-service teachers' perceptions of mathematical modeling competence. Similarly, student engagement, online student engagement and classroom environment perceptions significantly predicted pre-service teachers' attitudes toward modeling. In conclusion, hybrid sustainable innovative learning environments were found to be decisive in improving students' perceptions of modeling competence, particularly through flexible and technology-supported classroom designs. It was concluded that mathematical modeling education should be planned for at least one semester or longer, rather than as a short-term intervention, in order to foster students' attitudes, motivation and interactions. The integration of technological tools (e.g., GeoGebra, measurement and simulation applications) into the course content is recommended. Furthermore, the use of digital tools and gamification methods to increase interaction in online courses, conducting longitudinal studies to examine retention, and investigating cognitive and affective responses in the Sustainable Meta Classroom through qualitative methods are also considered important.