Pediatrik hasta ebeveynlerinin çocuk sağlığı ve hastalıkları poliklinik hizmetlerinden memnuniyet düzeyleri
Satisfaction levels of parents of pediatric patients with child health and diseases outpatient departments
  1. Tez No: 993684
  2. Yazar: DERYA KARADURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Healthcare Management, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Pediatrik hastalar, gelişimsel özellikleri nedeniyle sağlık hizmeti sürecinde özel yaklaşımlara ihtiyaç duyarlar. Çocukların yaşlarına bağlı olarak sağlık hizmeti deneyimlerini ifade etme yeterliliklerinin sınırlı olması, bu hizmetlerin değerlendirilmesinde ebeveyn görüşlerini önemli hale getirmektedir. Bu çalışma, çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğinden ayaktan hizmet alan pediatrik hasta ebeveynlerinin memnuniyet düzeylerini belirlemeyi ve elde edilen veriler doğrultusunda hizmet kalitesine yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmada karma yöntem yaklaşımı kullanılmış ve sıralı açıklayıcı tasarım benimsenmiştir. Çalışmanın örneklemini, Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 384 gönüllü ebeveyn oluşturmuştur. Nicel veriler PedsQL Sağlık Bakımı Memnuniyet Ölçeği ile, nitel veriler ise 29 ebeveynle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Araştırma sonucunda ebeveynlerin genel memnuniyet düzeyi 49,7±29,9 puan ile orta seviyede bulunmuştur. Bilgilendirme, duygusal destek, iletişim ve teknik becerilere yönelik alt boyutlarda memnuniyetin düşük olduğu saptanmıştır. Nitel bulgular ise ebeveynlerin sürece yeterince dahil edilmediği, iletişim ve duygusal destek konularında eksiklik yaşandığını göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, pediatri polikliniklerinde ebeveyn memnuniyetini artırmak için aile merkezli bakım yaklaşımının güçlendirilmesi, personel eğitimlerinin artırılması ve çocuk dostu ortamların yaygınlaştırılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Pediatric patients require special approaches in healthcare services due to their developmental characteristics. Since children often have limited ability to express their healthcare experiences, parental perspectives become a key indicator in evaluating pediatric healthcare services. This study aims to assess the satisfaction levels of parents whose children receive outpatient care at a pediatric health clinic and to provide suggestions for improving service quality based on the findings. A mixed method sequential explanatory design was adopted. The sample consisted of 384 voluntary parents who visited the Pediatric Health and Diseases Outpatient Clinic at Bandırma Training and Research Hospital. Quantitative data were collected using the PedsQL Healthcare Satisfaction Scale, while qualitative data were obtained through semi-structured interviews with 29 parents. The overall parental satisfaction score was found to be 49.7±29.9, indicating a moderate level of satisfaction. Lower satisfaction scores were observed particularly in sub-dimensions related to communication, emotional support, information sharing, and perceived technical skills. Qualitative findings revealed that parents often felt excluded from the care process and experienced deficiencies in communication and emotional support. The results highlight the need to strengthen family-centered care approaches in pediatric outpatient services. It is recommended that healthcare professionals receive targeted training in child and parent communication, and that child-friendly clinical environments be promoted to enhance the quality of pediatric healthcare services.