Dünya donanmalarında kullanılan gaz türbinlerinde meydana gelebilecek arızaların FMEA yöntemiyle analizi
Analysis of potential failures in gas turbines used in world navies by the FMEA method
- Tez No: 993686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH AKDAMAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ BULUT OZAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Gaz türbinleri, modern donanma gemilerinde yüksek güçlü ana tahrik sistemi olarak stratejik bir öneme sahiptir. Özellikle 1970'lerden itibaren buhar türbinlerinin yerine geçerek korvet, fırkateyn, muhrip ve uçak gemisi gibi çeşitli savaş gemilerinde yaygın biçimde kullanılmaya başlamıştır. Halihazırda yaklaşık 40 ülkenin donanmasında, envanterlerindeki yaklaşık 600 gemide gaz türbini tahriki bulunmakta ve bu gemilerde yaklaşık 1500 gaz türbini motoru ile güç üretilmektedir. Gaz türbinleri, sundukları yüksek güç-ağırlık oranı, kısa sürede tam kapasiteye ulaşabilme ve modüler bakım kolaylıkları sayesinde savaş gemilerinin performans ve manevra kabiliyetine büyük katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte, gaz türbinleri zorlu çalışma koşullarında kullanıldıklarından çeşitli arıza risklerine açıktır. Bu çalışma kapsamında, deniz gaz türbinlerine ait teknik dokümanlar ile gaz türbinli gemilerde fiilen görev yapmış uzman personelin deneyimlerinden elde edilen bilgiler derlenerek, gaz türbinli gemi tahrik sistemlerinde meydana gelebilecek toplam 48 farklı arıza modu tanımlanmış; her bir arızanın oluş nedenleri ve olası sonuçları açıklanarak dokümante edilmiştir. Ardından, belirlenen bu arıza modlarının öncelik sıralamasını ortaya koymak için geleneksel Hata Türleri ve Etkileri Analizi (FMEA) analizi uygulanmıştır. Bu şekilde tüm arızalar nicel olarak değerlendirilerek risk düzeylerine göre sıralanmış ve gaz türbini sistemi için bir arıza risk profili ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın literatüre en önemli katkısı, gaz türbinli askeri gemi sistemlerinin arıza analizine küresel bir perspektif kazandırmasıdır. Elde edilen bulgular; donanma gemilerinin birçok sınıfında ana tahrik sistemi olarak gaz türbini kullanan ABD, İngiltere, Türkiye, Japonya, Güney Kore, Fransa, İtalya ve İspanya başta olmak üzere pek çok ülkenin bakım uygulamalarının, operasyonel gereksinimlerinin ve ihtiyaçlarının ortaya konulmasına katkılar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Gas turbines have strategic importance as high-power main propulsion systems on modern naval ships. In particular, since the 1970s, they have begun to replace steam turbines and have become widely used on various warships such as corvettes, frigates, destroyers and aircraft carriers. Today, the navies of approximately 40 countries have gas turbine propulsion on about 600 ships in their inventory, and roughly 1500 gas turbine engines are used to generate power on these ships. Gas turbines significantly enhance a warship's performance and maneuverability due to their high power-to-weight ratio, ability to reach full capacity quickly, and modular maintenance advantages. However, because gas turbines are utilized under harsh operating conditions, they are susceptible to various failure risks. In this study, technical documentation on marine gas turbines and insights from expert personnel with hands-on experience on gas turbine-powered ships were compiled. As a result, a total of 48 different failure modes that can occur in gas turbine propulsion systems for ships were identified, and each failure's causes and possible consequences were explained and documented. Subsequently, a traditional Failure Modes and Effects Analysis (FMEA) was applied to determine the priority ranking of these identified failure modes. Thus, all failures were quantitatively evaluated and ranked by their risk levels, and a failure risk profile for the gas turbine system was established. The most significant contribution of this study to the literature is that it brings a global perspective to the failure analysis of gas turbine systems in naval ships. The findings will help reveal the maintenance practices, operational requirements, and needs of many countries that use gas turbines as the main propulsion system in numerous classes of naval ships. Chief among these countries are the United States, United Kingdom, Türkiye, Japan, South Korea, France, Italy, and Spain.