İslam ekonomilerinde kripto para uygulamaları: İİT ülkeleri üzerine karşılaştırmalı analizler
Cryptocurrency applications in Islamic economies: Comparative analysis of OIC countries
- Tez No: 993692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
Özet
Kripto paralar, dijital finansal teknolojilerin hızla gelişmesiyle birlikte küresel finansal sistemin önemli bir bileşeni hâline gelmiş; bu dönüşüm İslam ekonomileri açısından normatif, kurumsal ve düzenleyici tartışmaları da beraberinde getirmiştir. İslam İş birliği Teşkilatı'na (İİT) üye ülkelerde kripto paraların benimsenme düzeyi ve düzenleyici yaklaşımlar, ülkelerin finansal yapıları, İslami finans ekosistemlerinin kurumsal derinliği, makroekonomik koşulları ve finansal merkezleşme stratejileri doğrultusunda önemli farklılıklar göstermektedir. Bu tez, kripto paraların İslam ekonomilerindeki konumunu kuramsal ve ampirik literatür çerçevesinde ele almakta ve Türkiye, Malezya, Suudi Arabistan, Endonezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar örnekleri üzerinden karşılaştırmalı bir analiz sunmaktadır. Tablo ve grafiklerle desteklenen bulgular, kripto paraların İİT ülkelerinde homojen bir politika ve uygulama alanı oluşturmadığını; düzenleyici tercihler, piyasa derinliği, finansal merkez olma hedefleri ve kurumsal kapasiteye bağlı olarak farklı ülke modellerinin ortaya çıktığını göstermektedir. Bazı ülkelerde kripto varlıklar finansal yenilik ve yatırım aracı olarak öne çıkarken, bazı ülkelerde daha temkinli ve kontrollü yaklaşımların benimsendiği görülmektedir. Analiz sonuçları, kripto paraların İslam ekonomileri açısından ne mutlak biçimde dışlanması gereken bir unsur ne de kendiliğinden ekonomik fayda üreten bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Dijital finansal yeniliklerin İslami finans sistemleriyle uyumlu biçimde gelişebilmesi, etkin yönetişim mekanizmaları, düzenleyici netlik ve normatif ilkelerle uyumlu bir çerçevenin oluşturulmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies have become a significant component of the global financial system with the rapid advancement of digital financial technologies, generating normative, institutional, and regulatory debates within Islamic economies. Among the member states of the Organisation of Islamic Cooperation (OIC), the level of cryptocurrency adoption and regulatory approaches varies considerably, reflecting differences in financial structures, the institutional depth of Islamic finance ecosystems, macroeconomic conditions, and financial centre strategies. This thesis examines the position of cryptocurrencies in Islamic economies within the framework of theoretical and empirical literature and provides a comparative analysis based on the cases of Türkiye, Malaysia, Saudi Arabia, Indonesia, the United Arab Emirates, and Qatar. The findings, supported by descriptive statistics, tables, and figures, demonstrate that cryptocurrencies do not constitute a homogeneous policy or application area across OIC countries. Instead, distinct national models emerge depending on regulatory preferences, market depth, financial centre ambitions, and institutional capacity. While cryptocurrencies are primarily positioned as instruments of financial innovation and investment in some countries, more cautious and controlled approaches are adopted in others. The results indicate that cryptocurrencies should be viewed neither as elements that must be categorically excluded from Islamic economies nor as instruments that automatically generate economic benefits. The sustainable development of digital financial innovations in alignment with Islamic finance systems depends on the establishment of effective governance mechanisms, regulatory clarity, and a framework consistent with normative principles.