Sivil havacılık güvenliği ve terörizm: 11 Eylül terör saldırısı vaka analizi
Civil aviation security and terrorism: A case analysis of the September 11 terrorist attacks
  1. Tez No: 993708
  2. Yazar: GÜLAY ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GENÇKAL EROLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
Özet
11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşen terör saldırıları, sivil havacılık güvenliğinde köklü bir kırılma noktası olmuş ve küresel ölçekte güvenlik politikalarının yeniden şekillenmesine yol açmıştır. Bu çalışmada, saldırı öncesi dönemde havacılık güvenliğinde mevcut olan yapısal zafiyetler ile saldırı sonrasında yürürlüğe giren radikal reformlar karşılaştırmalı biçimde incelenmiştir. Araştırma kapsamında hukuksal düzenlemeler, teknik önlemler, yolcu güvenliği prosedürleri, uluslararası iş birlikleri, eğitim ve denetim mekanizmaları ile yeni teknolojilerin sivil havacılık güvenliğine etkileri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, 11 Eylül sonrasında güvenlik uygulamalarının çok boyutlu bir yapıya kavuştuğunu göstermektedir. Kokpit kapılarının güçlendirilmesi, Federal Air Marshal programı, patlayıcı tespit sistemleri, tam vücut tarayıcılar ve biyometrik kimlik doğrulama teknolojileri bu dönüşümün temel unsurları olmuştur. Uluslararası alanda ICAO, AB ve diğer bölgesel kuruluşların geliştirdiği standartlar sayesinde, küresel havacılık güvenliğinde ortak bir çerçeve benimsenmiştir. Bununla birlikte, artan güvenlik uygulamaları bireysel özgürlükler, mahremiyet ve ayrımcılık tartışmalarını da gündeme getirmiştir. Türkiye özelinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), 11 Eylül sonrası dönemde uluslararası güvenlik normlarına uyum sağlamak amacıyla mevzuatını güncellemiş, ICAO denetimlerine aktif katılım göstermiş ve havalimanlarında ileri teknoloji sistemlerin kullanımını yaygınlaştırmıştır. Ancak, personel eğitimi, sertifikasyon süreçleri ve ileri güvenlik teknolojilerine yatırım gibi alanlarda sürekli iyileştirmelere ihtiyaç duyulmaktadır. Sonuç olarak, 11 Eylül saldırıları sivil havacılık güvenliğinde paradigmatik bir değişim yaratmış; güvenlik önlemlerinin güçlendirilmesi ile bireysel özgürlüklerin korunması arasında hassas bir denge kurulması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda, Türkiye'nin küresel havacılık güvenliği zincirine güçlü ve sürdürülebilir bir şekilde entegre olabilmesi için teknolojik yatırımların artırılması, eğitim programlarının geliştirilmesi ve uluslararası iş birliklerinin derinleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The terrorist attacks of September 11, 2001 in the United States marked a critical turning point in civil aviation security, triggering a profound restructuring of global security policies. This study comparatively examines the structural vulnerabilities that existed in aviation security prior to the attacks and the radical reforms introduced in their aftermath. Within this framework, the research analyzes the impact of legal regulations, technical measures, passenger security procedures, international cooperation mechanisms, training and oversight, as well as new technologies on civil aviation security. Findings reveal that, after 9/11, security practices acquired a multidimensional structure. Reinforced cockpit doors, the expansion of the Federal Air Marshal program, explosives detection systems, full-body scanners, and biometric identification technologies became core elements of this transformation. At the international level, standards developed by ICAO, the European Union, and other regional organizations contributed to the establishment of a common framework for global aviation security. However, the intensification of security procedures also raised concerns regarding individual freedoms, privacy, and potential discriminatory practices. In the case of Turkey, the Directorate General of Civil Aviation (SHGM) revised national legislation in line with international norms, actively engaged in ICAO audits, and promoted the integration of advanced security technologies at airports. Nevertheless, further progress is required in areas such as personnel training, certification processes, and investment in advanced technologies to achieve sustainable improvement. In conclusion, the September 11 attacks produced a paradigmatic shift in civil aviation security, underscoring the necessity of maintaining a delicate balance between strengthening security measures and safeguarding individual freedoms. For Turkey to ensure deeper and more sustainable integration into the global aviation security framework, greater emphasis should be placed on technological investments, the enhancement of training programs, and the expansion of international cooperation.