ECOWAS ve Birleşmiş Milletlerin Batı Afrika müdahaleleri: Liberya, Fildişi Sahili ve Mali örnekleri
Interventions of ECOWAS and United Nations in Western Africa: Liberia, Ivory Coast and Mali examples
- Tez No: 993762
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇAĞIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orta Doğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Terörizm, silahlı çatışmalar ve etnik topluluklar arasındaki yerel çatışmalarla karakterize edilen süregelen ve kalıcı güvenlik sorunları, bölgenin bölgesel istikrarı ve ekonomik kalkınması için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Batı Afrika bölgesinin genel güvenlik durumunu incelemek ve vurgulamak, aynı zamanda bölgenin karşı karşıya olduğu küresel güvenlik sorunlarına derinlemesine odaklanmak amaçlanmaktadır. Bu sorunlar on yıldır devam etmekte olup, Batı Afrika ülkeleri, ECOWAS gibi alt bölgesel kuruluşlar ve Afrika Birliği gibi başlıca aktörler bu sorunlara kesin bir çözüm bulmakta başarısız olmaktadır. Ayrıca, bu güvenlik sorunlarının karmaşıklığı, uluslararası toplumun da bu sorunlara derinlemesine müdahil olmasına yol açmıştır. Nitekim, Fransa ve Birleşmiş Milletler gibi bazı ülkeler barışın korunması, çatışmaların çözümü ve güvenlik müdahaleleri konusunda ön saflarda yer almaktadır. Bu nedenle, bu bitmek bilmeyen güvenlik sorunlarına son vermek için alınan tüm önlemlerin etkinliğini araştırmaya çalışacağız. Daha spesifik olarak, ECOWAS ve BM arasında operasyonların nasıl koordine edildiği ve bu mekanizmanın nasıl işlediği üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
The region faces ongoing and persistent security challenges characterized by terrorism, armed conflicts and localized clashes between ethnic communities, which pose a significant threat to stability and economic development. This study aims to examine the overall security situation in West Africa and highlight the global security challenges facing the region. These issues have persisted for over a decade, with West African countries, sub-regional organizations such as ECOWAS, and major actors such as the African Union all failing to find a definitive solution. Furthermore, the complexity of these security issues has resulted in the international community becoming heavily involved. Indeed, some countries, such as France and the United Nations, are at the forefront of peacekeeping, conflict resolution, and security interventions. This study will therefore examine the effectiveness of all measures taken to address these persistent security issues. More specifically, we will focus on the coordination of operations between ECOWAS and the UN.