Türkçe öğretmenlerine lisans düzeyinde verilen yazma eğitimi ders programının incelenmesi
An analysis of the undergraduate writing instruction curriculum provided to Turkish language teachers
  1. Tez No: 993761
  2. Yazar: KADER KODALAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Eğitim fakültelerinde Türkçe Öğretmenliği bölümünde kullanılan programlar bugüne kadar pek çok akademik çalışmaya konu olmuş ve çeşitli yönlerden incelenmiştir. Ancak alanyazın taraması yapıldığında programda yer alan derslerin amacı, içeriği, eğitim durumları ve değerlendirme açısından yeterince incelenmediği görülmüştür. Bu çalışmanın amacı Türkçe Öğretmenliği Lisans Programı'ndaki yazma eğitimi dersini eğitim durumu boyutu bağlamında değerlendirmektir. Türkçe öğretmen adaylarının lisans düzeyinde aldığı yazma eğitimi dersi eğitim durumları yönünden ele alınarak incelenmiş, ders programının içeriği, uygulanabilirliği, zayıf kaldığı/güçlü olduğu yanlarıyla ilgili araştırma yapılmıştır. Böylece Türkçe Öğretmenliği bölümünde lisans düzeyinde verilen yazma eğitimi dersinin geliştirilmesi gereken yönler belirlenmiştir. Araştırma nicel bir araştırmadır ve veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Bu anket ölçüt örneklemeyle seçilmiş üniversitelerdeki veri kaynaklarına uygulanmıştır. Çalışmanın veri kaynağı Türkçe Öğretmenliği Lisans Programı'nda yazma eğitimi dersinden sorumlu olan öğretim elemanlarıdır. Kaynaktan elde edilen veriler Excel'e aktarılmış, veriler içerik ve betimsel çözümlemesi yapılarak değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmanın; Türkçe Öğretmenliği bölümünde verilen yazma eğitimi ders programı güncellenmesi sürecine katkı sağlayacağı, aynı zamanda yazma eğitimi dersi veren öğretim elemanlarına derslerini planlarken yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Programs offered in the Turkish Language Teaching departments of education faculties have been the focus of numerous academic studies and examined from diverse perspectives. Nevertheless, a review of the literature indicates that the objectives, content, instructional practices, and assessment methods of the courses included in these programs have not been sufficiently addressed (examined). The present study aims to evaluate the writing education course within the turkish language teaching undergraduate program in terms of its instructional dimension. Specifically, the study examines the course taken by prospective turkish language teachers at the undergraduate level, focusing on its objectives, content, applicability, and its strengths and weaknesses. In doing so, the study identifies areas requiring improvement in the writing education course offered at the undergraduate level. This research is a qualitative research and employed a semi-structured interview form as the primary data collection tool, which was administered to participants at universities selected through criterion sampling. The data sources of the study consist of faculty members responsible for teaching the writing education course in the Turkish language teaching undergraduate program. The data obtained from the source were transferred to excel and subjected to content and descriptive analyses. It is anticipated that the findings of this study will inform the program design process during the revision of the writing instruction curriculum in the Turkish language teaching department and will further support instructors of writing courses in the effective planning of their lessons.