The assessment of the United Nations peacekeeping operations in West Africa
Birleşmiş Milletler'in Batı Afrika'daki barışıkoruma operasyonlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 562794
  2. Yazar: SARP KAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM AŞKAR KARAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Birleşmiş Milletler (BM) kurulduğu tarih olan 1945'ten beri uluslararası ve devletiçi çatışmaların çözüm süreçlerinde girişimci bir rol üstlenmiştir. Bu çalışmanın amacı 1993-2018 yılları arasında, Batı Afrika'nın Mano Irmağı havzasında yer alan Liberya, Sierra Leone ve Fildişi Sahilleri'ndeki BM barışıkoruma operasyonlarını değerlendirmektir. Üç vaka çalışmasında bahsedilen altı barışıkoruma misyonunda amaç; etnik farklılıklar ve ekonomik, politik ve sosyal altyapıların eksikliği gibi birçok faktörden kaynaklanan devletiçi çatışmaları çözüme kavuşturabilmektir. Bu çalışmada ele alınan barışıkoruma misyonları, Liberya'da UNOMIL ve UNMIL, Sierra Leone'de UNOMSIL ve UNMASIL, Fildişi Sahilleri'nde MINUCI ve UNOCI'dir. Vaka çalışmaları teorik ve tarihsel çerçeve temelinde ve öncelikle BM tarafından sağlanan kaynaklardan edinilen bilgiler ışığında analiz edilmiştir. Objektif bir sonuca varmak için önemli bir bölgesel organizasyon olan ECOWAS ve onun askeri kolu olan ECOMOG'un katkıları da dikkate alınmıştır. BM operasyonlarının temel amacı olan savaştan zarar görmüş ülkelerde ekonomik, politik ve sosyal altyapıların yeniden inşasıyla barışçıl atmosferin sağlanması ilgili vaka çalışmalarında karşılandığından, bahsi geçen ülkelerde BM'nin barışıkoruma operasyonlarının etkili olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The United Nations (UN) has taken initiative in the resolution processes of both inter-state and intra-state conflicts since its establishment in 1945. The aim of this study is to assess the effectiveness of the UN peacekeeping operations deployed between 1993 and 2018 in Liberia, Sierra Leone and Cote d'Ivoire, all of which are located in Mano River basin sub-region of West Africa. The six peacekeeping missions mentioned in the three case studies aimed at solving intrastate conflicts triggered by several factors such as ethnic diversities and lack of economic, political and social infrastructures. The UN peacekeeping missions under focus are namely, UNOMIL and UNMIL in Liberia, UNOMSIL and UNAMSIL in Sierra Leone, and MINUCI and UNOCI in Cote d'Ivoire. The case studies were analysed on the basis of theoretical and historical framework and the information gathered from the sources provided by the UN in the first place. The contributions of the major regional organisation, ECOWAS and its military arm, ECOMOG were also taken into account to reach an objective conclusion. It can be concluded that the UN peacekeeping operations in these three case studies were overall effective as they met the primary objectives of the UN operations such as the maintenance of a peaceful atmosphere accompanied with the reconstruction of economic, political and social infrastructures in relevant war-torn countries.