Reklamlarda yaratıcılık: Kültürlerarası anlatıların yerelleşmesinde grafik tasarımın yeri
Creativity in advertisements: The place of graphic design in the localization of intercultural narratives
- Tez No: 993772
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR SOĞUKKUYU POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Günümüz dünyasında tasarım ve reklamcılık, yalnızca ürünün tanıtımına hizmet eden bir araç olmanın ötesinde; kültürel kimliklerin, anlatıların ve değerlerin görsel olarak temsil edildiği bir alana dönüşmüştür. Küreselleşmeyle birlikte markalar, farklı kültürlere ulaşabilmek ve bu kitlelere etkili bir şekilde seslenebilmek için evrensel mesajlarını yerel kültürel bağlamlara uyarlamak zorunda kalmaktadır. Kültür, bireyin düşünme biçimini, değer yargılarını ve çevresine bakışını biçimlendiren en güçlü etkendir. İnsan, doğduğu andan itibaren bir kültürün içinde büyür ve bu kültür, zamanla onun davranışlarını yönlendiren görünmez bir yapı haline gelir. Günlük hayatın akışı içinde fark edilmeyen birçok tercih renk seçiminden estetik algısına kadar aslında bu kültürel arka planın bir yansımasıdır. Dolayısıyla, birey ne kadar özgür düşündüğünü zannetse de çoğu zaman içinde bulunduğu kültürel yapı tarafından şekillendirilmiş bir bakış açısıyla hareket eder. Bu bağlamda kültürlerarası anlatıların yerelleşmesinde grafik tasarımın oynadığı rol reklamın ve tasarımın başarısını doğrudan etkileyen bir unsur haline gelmektedir. Bu çalışmada reklamların ve tasarımların yaratıcı yapısı ile kültürel bağlam arasındaki ilişki incelenerek grafik tasarımın bu süreçte üstlendiği rol değerlendirilmiştir. Reklam tasarımında kullanılan grafik tasarım öğeleri üzerinden kültürel kodların nasıl dönüştürüldüğünü, anlatıların hedef kitlelere nasıl adapte edildiğini ve yaratıcılığın hem görsel iletişimi güçlendirerek hem de kültürel uyum sağlama sürecinin tasarım stratejileriyle nasıl bütünleştiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında seçilen reklam örnekleri nitel görsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Çözümleme sürecinde araştırmacı tarafından oluşturulan ve danışman onayıyla netleştirilen“grafik tasarım öğelerinde kültürel kodların kullanımına bağlı ayırt edici özellikler”çerçevesinde yürütülmüştür. Reklam tasarımlarının yerel kültürel bağlamlara göre nasıl biçimlendiğini incelemeye yönelik olarak geliştirilen bu yaklaşım, grafik tasarım ürünlerinde kültürel izlerin gözlemlenebileceği belirli başlıklar altında şekillendirilmiştir. Çalışmada incelenen reklamlar ve tasarımlar; renk kullanımı, tipografi tercihleri, slogan biçimi, mesaj içeriği ve görsel hiyerarşi yoğunluk/sadelik gibi başlıklar üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacı, grafik tasarımın yalnızca estetik bir araç değil, aynı zamanda kültürel bir anlatı biçimi olduğunu ortaya koymaktır. Reklamların farklı ülkelerde yalnızca dil çevirisiyle değil, kültürel uyumla etkili hale geldiği gerçeğinden yola çıkılarak; grafik tasarımın bu süreçte üstlendiği sessiz ama belirleyici rol bu çalışmanın temel odak noktalarından biridir. Kültür gibi soyut ve derinlikli bir yapının, tasarımın yalnızca içeriğine değil, aynı zamanda görsel diline nasıl yansıdığı; renk, tipografi, simge, mizah, mesaj gibi grafik öğeler üzerinden incelenerek açıklanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, design and advertising have evolved beyond being mere tools for product promotion; they have become platforms for the visual representation of cultural identities, narratives, and values. With globalization, brands are forced to adapt their universal messages to local cultural contexts in order to reach different cultures and appeal effectively to these audiences. Culture is one of the most influential forces shaping an individual's thinking patterns, value judgments, and perception of their environment. People grow up in a culture from the moment they are born and this culture becomes an invisible structure that guides their behavior over time. Many preferences that go unnoticed in the flow of daily life are actually a reflection of this cultural background, from color choice to aesthetic perception. Therefore, regardless of how free individuals believe themselves to be, they often act from a perspective shaped by their cultural environment. In this context, the role of graphic design in the localization of intercultural narratives emerges as a key factor influencing the success of both advertising and design. This study explores the relationship between the creative structure of advertisements/designs and cultural context, evaluating the role of graphic design in this process. It aims to analyze how cultural codes are transformed through graphic design elements used in advertising design, how narratives are adapted to target audiences, and how creativity integrates with design strategies to enhance visual communication and facilitate cultural adaptation. The advertisement samples selected within the scope of the research were analyzed through qualitative visual analysis method. The analysis was conducted within the framework of“distinctive features regarding the use of cultural codes in graphic design elements”created by the researcher and clarified with the approval of the consultant. This approach, which was developed to examine how advertising designs are shaped according to local cultural contexts, was shaped under certain headings where cultural traces can be observed in graphic design products. The advertisements and designs examined in the study were evaluated under headings such as color usage, typography preferences, slogan format, message content and visual hierarchy density/simplicity. This study aims to demonstrate that graphic design serves not only as an aesthetic tool but also as a medium of cultural narrative. Based on the fact that advertisements become effective in different countries not only through language translation but also through cultural adaptation, the silent but decisive role of graphic design in this process is one of the main focal points of this study. The study seeks to explain how a complex and abstract structure like culture is reflected not only in the content but also in the visual language of design by examining graphic elements such as color, typography, symbol, humor and message.