Görsel sanatlar dersini yürüten öğretmenlerin kültürel miras öğrenme alanına yönelik uygulamaları
Pratices of visual arts teachers regarding the cultural heritage domain
- Tez No: 993798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Kültürel miras, insanlığın ortak değeri olarak tarih boyunca önemini koruyan ve her geçen gün değeri artan bir kavramdır. Bu miras, yalnızca tarihi eserler ve arkeolojik buluntularla sınırlı değildir; gelenekler ve yaşam biçimleri gibi somut olmayan unsurları da kapsamaktadır. Sanat eğitimi, kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması sorumluluğunun önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu bağlamda, görsel sanatlar dersi, öğrencilere kültürel miras hakkında bilgi vermenin yanı sıra mirasa değer verme bilinci kazandırmada önemli bir araçtır. Ders kapsamında öğrenciler, farklı sanat türleri ve teknikleri ile tanışarak kendi sanatsal ifade biçimlerini geliştirme olanağı bulmakta; ayrıca farklı kültürlerden sanat eserlerini inceleyip analiz ederek estetik algılarını ve eleştirel bakış açılarını güçlendirmektedir. Bu çalışmada, görsel sanatlar dersini yürüten öğretmenlerin kültürel miras öğrenme alanına yönelik uygulamaları incelenmiştir. Araştırma kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde görev yapan toplam 24 öğretmen ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 8'i sınıf öğretmeni, 16'sı görsel sanatlar öğretmenidir. Görüşmelerin yanı sıra doküman inceleme yönteminden de yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, görsel sanatlar dersinde kültürel miras öğrenme alanının nasıl ele alındığını ve uygulama süreçlerindeki farklılıkları ortaya koymaktadır. Araştırmanın, görsel sanatlar dersini yürüten öğretmenlere rehberlik edecek nitelikte olduğu ve bu alandaki uygulamalara katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage, as a shared value of humanity, is a concept that has maintained its significance throughout history and continues to gain importance over time. This heritage is not limited to historical monuments and archaeological artifacts; it also encompasses intangible elements such as traditions and ways of life. Art education constitutes an essential component of the responsibility to preserve cultural heritage and transmit it to future generations. In this context, the art course serves as an important medium not only for providing students with knowledge about cultural heritage but also for fostering an awareness of its value. Within the scope of the course, students encounter various art forms and techniques, enabling them to develop their own modes of artistic expression. Moreover, by examining and analyzing artworks from different cultures, students enhance their aesthetic perception and critical thinking skills. This study examines the practices related to the cultural heritage learning area implemented by teachers who conduct art courses. Within the scope of the research, semi-structured interviews were conducted with a total of 24 teachers working at the primary, secondary, and high school levels. Of the participants, 8 were classroom teachers and 16 were art teachers. In addition to the interviews, document analysis was also employed as a data collection method. The findings reveal how the cultural heritage learning area is addressed in art courses and highlight differences in implementation processes. It is anticipated that the results of this study will provide guidance for teachers delivering art courses and contribute to practices in this field.