Ontolojik güvenlik yaklaşımı bağlamında NATO'nun genişleme politikasını ve Rusya Federasyonu'nun tehdit algılamalarını anlamak
Understanding NATO's expansion policy and the Russian Federation's threat perceptions in the context of the ontological security approach
  1. Tez No: 993801
  2. Yazar: PELİN ÇOLAK GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada NATO ile Rusya Federasyonu arasındaki rekabet ve güvensizlik temelli ilişkiler, Ontolojik Güvenlik Yaklaşımı çerçevesinde ele alınmıştır. Sosyoloji temelli bu yaklaşım, devletlerin yalnızca fiziksel güvenliği sağlamaya değil, aynı zamanda psikolojik olarak kendilerini güvende hissetmeye, kimlik ve benlik sürekliliklerini korumaya ve kaygıyı yönetebilmek için rutinler oluşturmaya ihtiyaç duyduklarını temel argüman olarak ileri sürmektedir. Bu bağlamda çalışmanın temel tezi, NATO ile Rusya Federasyonu arasındaki son derece gergin ilişkilerin, her iki aktörün de istikrarlı bir kimlik duygusuna sahip olma yönündeki ontolojik güvenlik ihtiyacından kaynaklandığıdır. Soğuk Savaş sonrasında hem NATO hem de Rusya Federasyonu derin bir kimlik bunalımıyla karşı karşıya kalmış, küresel statülerinin değişmesiyle ortaya çıkan kimlik belirsizliklerini giderebilmek için uluslararası sistemdeki konumlarını yeniden tanımlama çabasına girişmişlerdir. Bu süreçte NATO, kuruluşundan itibaren“öteki”olarak konumlandırdığı Rusya Federasyonu'ndan algıladığı tehditleri özellikle genişleme politikaları aracılığıyla yönetmeye çalışmıştır. Buna karşılık Rusya Federasyonu'nun eski Sovyet coğrafyasını kendi tarihsel ve kimliksel etki alanı olarak görmesi, NATO'nun genişlemesini varoluşsal bir tehdit olarak algılamasına yol açmıştır. Nitekim ortaya çıkan bu ontolojik güvenlik rekabeti, Ukrayna örneğinde olduğu gibi fiziksel güvenliği dahi riske eden bir boyuta ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the competition and distrust-based relations between NATO and the Russian Federation are analyzed within the framework of the Ontological Security Approach. This sociology-based approach posits that states need not only to ensure their physical security but also to feel psychologically secure, maintain the continuity of their identities and self-conceptions, and establish routines to manage anxiety. In this context, the central argument of the study is that the highly tense relations between NATO and the Russian Federation stem from both actors' need for ontological security, which is grounded in sustaining a stable sense of identity. Following the Cold War, both NATO and the Russian Federation faced a profound identity crisis and sought to redefine their positions within the international system in order to resolve the identity uncertainties generated by changes in their global status. During this process, NATO attempted to manage the threats it perceived from the Russian Federation, an actor it had historically positioned as the“other”, primarily through its enlargement policies. Conversely, Russia's view of the former Soviet geography as its historical and identity-based sphere of influence led it to perceive NATO's expansion as an existential threat. Consequently, this competition for ontological security has escalated to a level that jeopardizes physical security, as exemplified by the case of Ukraine.