Ernst Karl Eugen Koerner'in İstanbul ve Kahire konulu eserleri
Ernst Karl Eugen Koerner's paintings of Istanbul and Cairo
  1. Tez No: 993805
  2. Yazar: AYÇA AKAY ERİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ İBRAHİMGİL, PROF. DR. GÜLGÜN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
Özet
19.yüzyıl, Avrupa'da oryantalist sanat anlayışının geliştiği ve Doğu'nun Batılı sanatçılar tarafından egzotik ve estetik bir imgeye dönüştürüldüğü bir dönemdir. Bu dönemde İstanbul ve Kahire gibi İslam kentleri, oryantalist sanatçılar için hem görsel hem de kültürel anlamda yoğun bir ilgi alanı hâline gelmiştir. Bu sanatçılardan biri olan Alman ressam Ernst Karl Eugen Koerner, Doğu'yu betimleme biçimiyle dikkat çeken isimler arasında yer almaktadır. Koerner'in İstanbul ve Kahire konulu eserleri, yalnızca estetik kaygılarla oluşturulmuş sanatsal çalışmalar değil, aynı zamanda Batı'nın Doğu'yu algılayış ve temsil ediş biçimlerini yansıtan kültürel belgeler niteliğindedir. Sanatçının figürsüz kompozisyonlarında mimari öğeler, doğal peyzajlar ve ışığın atmosfer yaratıcı gücü öne çıkmaktadır. Koerner, İstanbul'u deniz, ışık ve mimariyle; Kahire'yi ise çöl, Nil Nehri ve İslam mimarisiyle betimlemiştir. Bu tez kapsamında, sanatçının yaşam öyküsü, sanatsal gelişimi, seyahatleri ve eserleri incelenmiş ve bu eserler kataloglanarak karşılaştırmalı bir analiz sunulmuştur. Sonuç olarak, Koerner'in Doğu'yu temsil tarzının hem estetik hem de belgesel yönler taşıdığı görülmüş; eserlerinin yalnızca sanatsal bir ifade değil, aynı zamanda kültürel mirasın görsel bir kaydı olarak değerlendirilebileceği ortaya konmuştur. Bu bağlamda çalışma, 19. yüzyıl oryantalist resim geleneği içinde Koerner'in özgün konumunu belirlemeyi ve İstanbul ile Kahire temsilleri üzerinden Batı'nın Doğu'ya yönelik bakışını disiplinler arası bir perspektiften analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The 19th century was a period in which the orientalist art movement flourished in Europe, and the East was transformed into an exotic and aesthetic image by Western artists. During this time, Islamic cities such as Istanbul and Cairo became significant centers of visual and cultural interest for orientalist painters. Among these artists, the German painter Ernst Karl Eugen Koerner stands out with his distinctive approach to depicting the East. Koerner's works on Istanbul and Cairo are not merely artistic productions driven by aesthetic concerns; they also serve as cultural documents reflecting and shaping the Western perception and representation of the East. In his figureless compositions, architectural elements, natural landscapes, and the atmospheric role of light are particularly prominent. Koerner portrayed Istanbul through its sea, light, and architecture, while Cairo was depicted through its desert landscapes, the Nile River, and Islamic architecture. Within the scope of this thesis, the artist's biography, artistic development, travels, and works have been examined, and a comparative analysis has been conducted by cataloguing his paintings. The findings reveal that Koerner's representations of the East were shaped by both observational and aesthetic concerns. Consequently, his works can be evaluated not only as artistic expressions but also as visual records of cultural heritage. In this context, the study aims to determine Koerner's unique position within the 19th-century orientalist painting tradition and to analyze, from an interdisciplinary perspective, how the West viewed and represented the East through his depictions of Istanbul and Cairo.