Uzaktan eğitimde açık eğitim kaynaklarının kullanımı: Paydaş perspektifleri
The use of open educational resources in distance education: Stakeholder perspectives
- Tez No: 993806
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM GENÇ KUMTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Öğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de yükseköğretim düzeyinde açık eğitim kaynaklarının farklı paydaşlar tarafından nasıl deneyimlendiği ve algılandığını bütüncül bir bakış açısıyla ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, karma yöntem yaklaşımı benimsenerek yakınsayan paralel desenle yürütülmüştür. Araştırmanın nicel bölümünde açık ve uzaktan eğitim yoluyla öğrenim gören yükseköğretim öğrencileri yer alırken, nitel bölümde açık ve uzaktan öğrenme alanında görev yapan öğretim elemanları ve yöneticiler yer almaktadır. Araştırma, öz düzenlemeli öğrenme ve andragoji kuramsal çerçevesi temelinde yapılandırılmıştır. Nicel veriler çevrimiçi anketler aracılığıyla, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, öğrencilerin öz düzenleme becerilerinin açık eğitim kaynağı kullanımını anlamlı biçimde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca, açık eğitim kaynaklarının yükseköğretimde yaygınlaştırılabilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için, farklı paydaşların ihtiyaçlarını gözeten destekleyici politikaların geliştirilmesi ile kaliteli ve sürdürülebilir erişim olanaklarının güçlendirilmesine yönelik önemli gereksinimler olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine, from a holistic perspective, how open educational resources (OER) are experienced and perceived by different stakeholders in higher education in Türkiye. The study was conducted using a convergent parallel mixed-methods design. The quantitative component of the research included higher education students engaged in open and distance learning, while the qualitative component involved faculty members and administrators working in the field of open and distance learning. The study was grounded in the theoretical frameworks of self-regulated learning and andragogy. Quantitative data were collected through online questionnaires, and qualitative data were gathered through semi-structured interviews. The analysis of the data revealed that students' self-regulation skills significantly influence their use of open educational resources. In addition, the findings indicate that the widespread adoption and sustainability of OER in higher education require the development of supportive policies that take into account the needs of different stakeholders, as well as the enhancement of high-quality and sustainable access opportunities.