Afrikalı uluslararası öğrencilerin sosyo-kültürel entegrasyonu ve akademik deneyimlerinin eleştirel incelemesi: Anadolu Üniversitesi örneği
A critical examination of the socio-cultural integration and academic experiences of African international students: The case of Anadolu University
- Tez No: 993804
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SUĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Anadolu Üniversitesi'nde öğrenim gören Afrikalı öğrencilerin deneyimlerini kültürel entegrasyon kuramları ve postkolonyal perspektif çerçevesinde eleştirel biçimde incelemektedir. Kültürel entegrasyon kuramlarından yararlanılmakla birlikte, öğrencilerin deneyimlerinin tarihsel ve çok boyutlu bağlamlarını daha kapsamlı değerlendirmek amacıyla postkolonyal perspektif temel kuramsal çerçeve olarak benimsenmiştir. Türkiye doğrudan sömürgeci bir güç olmamakla birlikte, yükseköğretimde Batı-merkezli akademik normlara dayalı kurumsal yapıların kolonyal epistemolojinin güncel yansımaları olarak değerlendirilebileceği ileri sürülmektedir. Bu yaklaşım, Afrikalı öğrencilerin deneyimlerinin yapısal, kültürel ve toplumsal boyutlarını analiz etmeyi mümkün kılmaktadır. Çalışma, dil engelleri, ayrımcılık, kimlik müzakereleri, kültürel uyum süreçleri, sosyal dışlanma, barınma ve ekonomik zorluklar gibi çok boyutlu deneyimlere odaklanmaktadır. Öğrencilerin yaşantıları bireysel düzeyle sınırlı kalmadan, tarihsel miras ve yapısal eşitsizlikler bağlamında ele alınmaktadır. Nitel araştırma tasarımı doğrultusunda, farklı sosyo-kültürel geçmişlere sahip 30 Afrikalı öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, entegrasyon sürecini zorlaştıran etkenlerin bireysel uyum çabalarıyla sınırlı olmadığını; Batı-merkezli kurumsal yapılar, dil engelleri, bürokratik gecikmeler, akademik uyum sorunları, ekonomik kırılganlıklar ve kültürel ötekileştirme pratikleriyle ilişkili olduğunu göstermektedir. Vize, oturma izni ve kayıt süreçlerindeki sorunlar akademik ve sosyal uyumu olumsuz etkilemektedir. Oryantasyon programlarının öğrencilerin özgül ihtiyaçlarına yeterince yanıt vermediği, sınırlı Türkçe yeterliliğin sosyal izolasyonu artırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca ekonomik zorluklar ve kamusal alanlarda yaşanan dışlanma deneyimleri dikkat çekmektedir. Tüm bu zorluklara rağmen öğrenciler, sosyal medya, dijital iletişim araçları ve öğrenci dernekleri aracılığıyla dayanışma ağları geliştirerek aktif başa çıkma stratejileri oluşturmaktadır. Sonuç olarak çalışma, Afrikalı öğrencilerin deneyimlerinin daha kapsayıcı politikalar çerçevesinde ele alınmasının önemini vurgulamakta ve daha eşitlikçi yükseköğretim ortamları için kuramsal ve pratik katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study critically examines the experiences of African students studying at Anadolu University within the framework of cultural integration theories and postcolonial perspectives. While drawing on cultural integration theories, the postcolonial perspective has been adopted as the fundamental theoretical framework in order to more comprehensively evaluate the historical and multidimensional contexts of the students' experiences. Although Turkey was not a direct colonial power, it is argued that institutional structures in higher education based on Western-centric academic norms can be considered contemporary reflections of colonial epistemology. This approach enables an analysis of the structural, cultural, and social dimensions of African students' experiences. The study focuses on multidimensional experiences such as language barriers, discrimination, identity negotiations, cultural adaptation processes, social exclusion, housing, and economic difficulties. The students' lives are addressed in the context of historical heritage and structural inequalities, not limited to the individual level. In line with the qualitative research design, semi-structured interviews were conducted with 30 African students from different socio-cultural backgrounds. The findings show that the factors complicating the integration process are not limited to individual adaptation efforts; they are also related to Western-centric institutional structures, language barriers, bureaucratic delays, academic adaptation problems, economic vulnerabilities, and practices of cultural othering. Problems with visas, residence permits, and registration processes negatively affect academic and social adaptation. Orientation programs were found to be insufficient in responding to students' specific needs, and limited Turkish language proficiency was found to increase social isolation. Economic difficulties and experiences of exclusion in public spaces are also noteworthy. Despite all these difficulties, students develop solidarity networks through social media, digital communication tools, and student associations, creating active coping strategies. In conclusion, the study emphasizes the importance of addressing African students' experiences within the framework of more inclusive policies and offers theoretical and practical contributions for more equitable higher education environments.