Bilgi ve iletişim teknolojilerinde kamu sektörünün rolü ve ekonomik büyüme ilişkisi: OECD ülkeleri incelemesi
The role of the public sector in information and communication technologies and its relationship with economic growth: An analysis of OECD countries
- Tez No: 993811
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
Özet
Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT), küresel rekabetin ve ekonomik büyümenin temel dinamiklerinden biri haline gelmiştir. Bu çalışmada, 2000-2022 yılları arasında seçili 12 OECD ülkesinde BİT yatırımları ve Ar-Ge harcamalarının ekonomik büyüme ile ilişkisi, yatay kesit bağımlılığını ve heterojenliği dikkate alan Dumitrescu ve Hurlin (2012) panel nedensellik testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, BİT yatırımlarının doğrudan büyümeyi etkilemediğini göstererek literatürdeki Solow Paradoksu'nu desteklerken; BİT yatırımları ile Ar-Ge harcamaları arasında tespit edilen çift yönlü nedensellik, yatırımların büyümeye ancak inovasyon kapasitesini besleyerek dolaylı katkı sağladığını işaret etmektedir. Ayrıca Ar-Ge harcamaları ile büyüme arasındaki güçlü çift yönlü ilişki, salt teknoloji satın almanın (yatırım) değil, teknoloji üretiminin (Ar-Ge) büyümenin asıl motoru olduğunu kanıtlamaktadır. Türkiye açısından değerlendirildiğinde, altyapı erişiminde OECD standartlarının yakalandığı ancak yüksek teknoloji ihracatında yapısal açıkların sürdüğü görülmüştür. Türkiye'nin orta teknoloji tuzağını aşarak dijital ekonomide üretici konuma geçebilmesi için; kamu teşviklerinin donanım ithalatından ziyade Ar-Ge üretimine yönlendirilmesi ve devletin piyasada doğrudan yatırımcı olmak yerine inovasyon ekosistemini düzenleyici ve kolaylaştırıcı bir rol üstlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Information and Communication Technologies (ICT) have become one of the fundamental dynamics of global competition and economic growth. In this study, the relationship between ICT investments, R&D expenditures, and economic growth in 12 selected OECD countries between 2000 and 2022 was analyzed using the Dumitrescu and Hurlin (2012) panel causality test, which accounts for cross-sectional dependence and heterogeneity. The findings support the Solow Paradox in the literature by showing that ICT investments do not directly affect growth; however, the bi-directional causality detected between ICT investments and R&D expenditures indicates that investments contribute to growth indirectly by fueling innovation capacity. Furthermore, the strong bi-directional relationship between R&D expenditures and growth proves that technology production (R&D), rather than mere technology acquisition (investment), is the main engine of growth. Regarding Türkiye, it is observed that while OECD standards have been met in infrastructure access, structural deficits persist in high-technology exports. For Türkiye to overcome the middle technology trap and become a producer in the digital economy, public incentives should be directed towards R&D production rather than hardware imports, and the state should assume a regulatory and facilitating role in the innovation ecosystem rather than being a direct investor in the market.