Sosyal bilgiler dersinde sürdürülebilirlik okuryazarlığının kazandırılmasına yönelik öğretmen görüşleri
Teachers perspectives on teaching sustainability literacy in social studies course
- Tez No: 993816
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ÇENGELCİ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Sosyal Bilgiler dersi, toplumu, toplumun değerlerini, çevreyi ve ekonomiyi içeren bir derstir. Sosyal Bilgiler dersinde öğrenci yaşadığı topluma, çevreye nasıl uyum sağlayabileceğini öğrenmektedir. Günümüzde yaşanabilir dünya, kaynakların korunması, sürdürülebilirlik kavramları giderek önem kazanmakta ve eğitimde yerini almaktadır. Bu çerçevede öğretim programları da şekillenmektedir. Türkiye'de 2024 yılında Maarif Modeline göre hazırlanan Sosyal Bilgiler Öğretim Programı da bu çerçevede ele alınmış, yeni beceriler programa dahil edilmiştir. Bu becerilerden biri de sürdürülebilirlik okuryazarlığı becerisidir. Bu araştırmada Sosyal Bilgiler dersinde sürdürülebilirlik okuryazarlığının kazandırılmasına yönelik öğretmen görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yaklaşımına dayalı olarak gerçekleştirilen araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma kapsamında 13 Sosyal Bilgiler öğretmeniyle görüşme gerçekleştirilmiştir. Veriler tümevarımcı analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonuçları öğretmenlerin Sosyal Bilgiler dersinin sürdürülebilirlik okuryazarlığının kazandırılmasında en uygun derslerden biri olduğunu düşündüklerini göstermektedir. Öğretmenler sürdürülebilirlik okuryazarlığının kazandırılmasında yaparak yaşayarak gerçekleştirilen etkinliklere yer verilmesi ve aile ile işbirliği yapılması gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Social Studies is a course that covers society, societal values, the environment, and the economy. In Social Studies, students learn how to adapt to the society and environment in which they live. Today, concepts such as a livable world, resource conservation, and sustainability are becoming increasingly important and are being incorporated into education. Teaching programs are also being shaped within this framework. In Turkey, the Social Studies Teaching Program prepared according to the Maarif Model in 2024 has also been addressed within this framework, and new skills have been included in the program. One of these skills is sustainability literacy. This study aims to determine teachers' views on teaching sustainability literacy in Social Studies classes. Based on a qualitative research approach, the data for the study were collected through semi-structured interviews. Thirteen Social Studies teachers were interviewed as part of the research. The data were analyzed using inductive analysis. The research results indicate that teachers consider Social Studies to be one of the most suitable course for teaching sustainability literacy. Teachers stated that activities based on learning by doing and cooperation with families should be included in the teaching of sustainability literacy.