Pediatrik anestezide supraglottik havayolu araçlarının gastrik insüflasyon açısından ultrason kullanılarak karşılaştırılması
Ultrasonographic comparison of supraglottic airway devices regarding gastric insufflation in paediatric anaesthesia
- Tez No: 993820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT MEHMET MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Supraglottik havayolu araçları (SGA), pediatrik anestezide endotrakeal entübasyona göre daha az invaziv bir alternatif olmakla birlikte, supraglottik düzeyden uygulanan pozitif basınçlı ventilasyon özofagus ve mideye hava geçişini tamamen engelleyememekte ve bu durum gastrik distansiyon ile aspirasyon riski açısından klinik önem taşımaktadır. Bu çalışma, 1–12 yaş arası çocuk hastalarda Air-Q SP3G ve Laringeal Tube Suction – Disposable (LTS-D) supraglottik havayolu cihazlarının gastrik insüflasyon potansiyelini ultrasonografi ile karşılaştırmayı ve ayrıca perioperatif ventilasyon parametreleri ile komplikasyon profillerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Materyal ve Metod: Tek merkezli, prospektif, randomize ve çift kör olarak tasarlanan bu çalışmaya, ASA I–III risk grubunda yer alan, süresi 2 saatin altında planlanan ve havayolu yönetiminin supraglottik havayolu aracı ile sağlanması öngörülen 1–12 yaş arası pediatrik hastalar dahil edilmiştir. Hastalar, kapalı zarf yöntemiyle Air-Q SP3G (AIRQ grubu ) ve LTS-D (LTS grubu) iki gruba randomize edilmiş; tüm olgularda Butterfly IQ+ el ultrasonu kullanılarak gastrik antrum kesit alanı (GAKA) indüksiyon öncesi (GAKA 1), indüksiyon sonrası SGA yerleştirilmesini takiben (GAKA 2) ve cerrahi bitiminde (GAKA 3) olmak üzere üç ayrı zamanda ölçülmüştür. Bu ölçümler arasındaki farklar (FARK 1, FARK 2 ve FARK 3 olmak üzere) ve bunların yüzdesel değişimleri hesaplanmıştır ve analiz edilmiştir. Maske ventilasyonu sırasında APL valfi 15 cmH₂O ile sınırlandırılmış; anestezi ve ventilasyon parametreleri, yerleştirme süresi, düzeltme manevrası gereksinimi, LTS kaf basınçları ve perioperatif komplikasyonlar sistematik biçimde kaydedilmiştir. Bulgular: Toplam 101 hasta (51 AIRQ, 50 LTS) analize dahil edilmiştir. GAKA 1 ve GAKA 2 değerleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmazken, cerrahi sonunda ölçülen GAKA 3 değerleri AIRQ grubunda 1,89±0,81 cm², LTS grubunda ise 2,43±0,62 cm² olarak bulunmuş ve LTS grubundaki artış istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptanmıştır (p<0,001); FARK 2, FARK 3 ve yüzdesel değişim değerleri de LTS grubunda daha belirgin artış göstermiştir. Air-Q SP3G, LTS'ye kıyasla daha düşük pik havayolu basıncı (12,25±2,55 vs 16,72±3,88 cmH₂O), daha kısa yerleştirme süresi (6,86±1,81 vs 10,04±2,62 sn) ve daha az düzeltme manevrası gereksinimi ile ilişkili bulunmuştur. Perioperatif komplikasyon insidansı iki grup arasında benzer olup majör komplikasyon izlenmemiştir; üreticinin önerdiği hacimlerle şişirilen LTS-D kaf basınçları ise başlangıçta ortalama 81,28±9,57 cmH₂O ile 60 cmH₂O'luk üst sınırın üzerinde ölçülmüş ve manometre kullanılarak hedef aralığa düşürülmüştür. Sonuç: Bu çalışma, 1–12 yaş arası pediatrik hastalarda Air-Q SP3G kullanımının, LTS-D'ye kıyasla cerrahi sonunda daha düşük gastrik antrum kesit alanı artışı ile seyrettiğini ve buna bağlı olarak daha düşük düzeyde gastrik insüflasyon potansiyeli taşıdığını ortaya koymuştur. Daha kısa yerleştirme süresi, daha az düzeltme manevrası gereksinimi ve benzer perioperatif komplikasyon oranları birlikte değerlendirildiğinde, Air-Q SP3G'nin supin pozisyonda ve süresi 2 saatten kısa pediatrik cerrahilerde LTS-D'ye göre daha avantajlı bir supraglottik havayolu seçeneği olduğu; buna karşın LTS-D'nin, özofageal kaf tasarımına rağmen gastrik insüflasyonu anlamlı düzeyde azaltma açısından beklenen üstünlüğü sağlayamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Supraglottic airway devices are a less invasive alternative to endotracheal intubation in paediatric anaesthesia; however, because positive pressure ventilation is delivered at the supraglottic level, they cannot completely prevent air leakage into the oesophagus and stomach, which is clinically relevant in terms of gastric distension and aspiration risk. This study aimed to compare the gastric insufflation potential of Air-Q SP3G and LTS-D supraglottic airway devices by ultrasonography in children aged 1–12 years and to evaluate perioperative ventilation parameters and complication profiles. Material and Method: This single-centre, prospective, randomised, double-blind study included paediatric patients aged 1–12 years, classified as ASA I–III, scheduled for surgical procedures lasting less than 2 hours, in whom airway management was planned with a supraglottic airway device. Patients were randomised by sealed envelope into Air-Q SP3G (AIRQ) and LTS-D (LTS) groups; in all cases, gastric antrum cross-sectional area (GACA) was measured using a Butterfly IQ+ handheld ultrasound device at three time points: before induction (GACA 1), immediately after supraglottic airway device placement following induction (GACA 2) and at the end of surgery (GACA 3). The differences between these measurements (DIFFERENCE 1, DIFFERENCE 2, and DIFFERENCE 3) and their percentage changes have been calculated and analysed. During mask ventilation, the APL valve was limited to 15 cmH₂O, and anaesthesia and ventilation parameters, insertion time, need for corrective manoeuvres, LTS cuff pressures and perioperative complications were recorded systematically. Results: A total of 101 patients (51 AIRQ, 50 LTS) were included in the analysis. There was no significant difference between the groups in terms of GACA 1 and GACA 2 values; however, GACA 3 measured at the end of surgery was 1.89±0.81 cm² in the AIRQ group and 2.43±0.62 cm² in the LTS group, with a significantly greater increase in the LTS group (p<0.001). FARK 2, FARK 3 and percentage change values were also more pronounced in the LTS group. Compared with LTS, Air-Q SP3G was associated with lower peak airway pressure (12.25±2.55 vs 16.72±3.88 cmH₂O), shorter insertion time (6.86±1.81 vs 10.04±2.62 s) and a lower requirement for corrective manoeuvres. The incidence of perioperative complications was similar between the groups and no major complication was observed; initial LTS-D cuff pressures with manufacturer recommended filling volumes were above the upper limit of 60 cmH₂O (mean 81.28±9.57 cmH₂O) and were reduced to the target range using a manometer. Conclusion: This study demonstrated that, in paediatric patients aged 1–12 years, the use of Air-Q SP3G is associated with a smaller increase in gastric antrum cross-sectional area at the end of surgery and, consequently, a lower gastric insufflation potential compared with LTS-D. When considered together with its shorter insertion time, lower need for corrective manoeuvres and comparable perioperative complication rates, Air-Q SP3G appears to be a more advantageous supraglottic airway option than LTS-D for paediatric surgeries performed in the supine position and lasting less than 2 hours, whereas LTS-D failed to provide the expected superiority in reducing gastric insufflation despite its oesophageal cuff design.