ABRSM 1. aşama ve başlangıç piyano sınav repertuvarı incelemesi
An analysis of the ABRSM initial and grade 1 piano examination repertoire
  1. Tez No: 993827
  2. Yazar: ELİF KAMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Associated Board of the Royal Schools of Music (ABRSM) tarafından yayımlanan 2023–2024 Initial (başlangıç) ve Grade 1 piyano repertuvarları; teknik, müzikal, pedagojik ve dönemsel özellikleri bakımından incelenmiştir. Çalışma, başlangıç düzeyi piyano eğitiminin yalnızca teknik beceri kazandırmaya yönelik bir süreç değil, aynı zamanda güzel sanatlar eğitimi kapsamında öğrencilerin estetik algılarını, sanatsal ifade becerilerini ve müzikal farkındalıklarını geliştirmeyi amaçlayan çok boyutlu bir eğitim alanı olduğu varsayımından hareketle ele alınmıştır. Türkiye'nin farklı bölgelerinde ABRSM sınavlarına yönelik artan ilgiye rağmen, özellikle başlangıç seviyesinde uygulamada çeşitli bilgi eksikliklerinin bulunduğu gözlenmektedir. Bu eksiklikler, yanlış seviye seçimi ve teknik açıdan uygun olmayan eserlerin çalıştırılması gibi sorunlara yol açmakta; öğrencilerin motivasyon kaybı ve enstrüman eğitimini bırakma riskini beraberinde getirmektedir. Bu çalışma, söz konusu bilgi boşluğunu gidermeyi ve ABRSM başlangıç aşamalarına ilişkin kapsamlı bir değerlendirme sunarak güzel sanatlar eğitimi bağlamında piyano öğretimine rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi modeliyle yürütülmüş; ABRSM Initial ve Grade 1 piyano kitaplarında yer alan toplam 18 eser incelenmiştir. Verilerin toplanmasında doküman analizi ve uzman görüşlerinden yararlanılmış; elde edilen veriler betimsel analiz yoluyla çözümlenmiş ve temalar hâlinde sınıflandırılmıştır. Araştırma bulguları, Initial Grade repertuvarının teknik ve müzikal açıdan sistemli bir biçimde kurgulandığını ve başlangıç seviyesindeki öğrencilerin temel becerilerini aşamalı olarak geliştirmeye yönelik olduğunu göstermiştir. Eserlerdeki form yapıları, ölçü düzenleri, tonal merkezler, dinamik kullanımının sadeliği ve teknik gerekliliklerin sınırlılığı, öğrencinin sanatsal gelişimini destekleyen pedagojik bir bütünlük sunmaktadır. Grade 1 repertuvarının ise teknik zorluk, form çeşitliliği, tonal karmaşıklık ve dinamik çeşitlilik bakımından daha gelişmiş olduğu belirlenmiştir. İki seviye arasında kademeli bir ilerleme bulunduğu ve ABRSM müfredatının, güzel sanatlar eğitiminin temel ilkeleriyle örtüşen yapılandırmacı öğrenme yaklaşımıyla uyumlu bir öğrenme süreci sunduğu saptanmıştır. Ayrıca Millî Eğitim Bakanlığı sertifika sisteminin uluslararası modellerle karşılaştırıldığında içerik, güncellik ve performans ölçütleri bakımından sınırlılıklar taşıdığı görülmüş; ABRSM gibi aşamalı ve sistematik müfredatların, öğrencilerin sanatsal motivasyonlarını artırdığı ve erken başarı deneyimi sağlayarak sanat eğitiminde sürekliliği desteklediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma, Türkiye'de ABRSM sınavlarına hazırlanan öğrenci ve öğretmenler için başlangıç seviyelerine yönelik kapsamlı bir rehber niteliği taşımakta; güzel sanatlar eğitimi kapsamında piyano öğretiminin uluslararası standartlarla uyumlu, sanatsal ve pedagojik açıdan dengeli bir biçimde yürütülmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the 2023–2024 Initial and Grade 1 piano repertoires published by the Associated Board of the Royal Schools of Music (ABRSM) were examined in terms of their technical, musical, pedagogical, and stylistic characteristics. The research is grounded in the assumption that beginner-level piano education is not merely a process of acquiring technical skills, but rather a multidimensional educational field that aims to develop students' aesthetic awareness, artistic expression, and musical sensitivity within the context of fine arts education. Despite the increasing interest in ABRSM examinations across different regions of Türkiye, significant gaps in practical knowledge—particularly at the beginner level—have been observed. These deficiencies often result in inappropriate level selection and the use of technically unsuitable repertoire, leading to decreased student motivation and an increased risk of discontinuation of instrumental education. This study aims to address this gap by providing a comprehensive evaluation of the ABRSM initial stages and by offering guidance for piano instruction within the framework of fine arts education. The research was conducted using a qualitative research design based on the document analysis method. A total of 18 pieces included in the ABRSM Initial and Grade 1 piano books were analyzed. Data were collected through document analysis and expert opinions, and subsequently examined using descriptive analysis. The findings were categorized and presented thematically. The results indicate that the Initial Grade repertoire is systematically structured in both technical and musical terms, aiming to develop fundamental skills progressively in beginner-level students. The formal structures, meter organization, tonal centers, simplicity of dynamic usage, and limited technical demands of the pieces provide pedagogical coherence that supports students' artistic development. In contrast, the Grade 1 repertoire demonstrates higher levels of technical difficulty, greater formal diversity, increased tonal complexity, and a wider range of dynamic expression. A gradual progression between the two levels was identified, revealing that the ABRSM curriculum aligns with the principles of constructivist learning and supports a developmental approach consistent with the goals of fine arts education. Furthermore, when compared to international certification models, the national certification system of the Ministry of National Education was found to have limitations in terms of content scope, currency, and performance assessment criteria. In contrast, step-by-step and systematic curricula such as ABRSM were found to enhance students' artistic motivation and provide early experiences of success, thereby supporting continuity in arts education. This study serves as a comprehensive reference for students and teachers preparing for ABRSM examinations in Türkiye and contributes to the implementation of piano education in a manner that is pedagogically balanced, artistically grounded, and aligned with international standards within the context of fine arts education.