Dynamic connectedness among finance, energy transition, fossil energy, and technology in Türkiye and Egypt: A TVP-VAR approach
Türkiye ve Mısır için finans, enerji dönüşümü, fosil enerji ve teknoloji arasındaki dinamik bağlantısallık: TVP-VAR yaklaşımı
  1. Tez No: 993828
  2. Yazar: ALAA SAID GAMAL KHALIL ALSISI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE AKTAŞ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Maliye, Bilim ve Teknoloji, Energy, Finance, Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye ve Mısır'da finans, temiz enerji (enerji geçişi), fosil enerji ve teknoloji/telekom alanlarını temsil eden sektörel hisse sermayesi getiri vekilleri arasında 4 Ocak 2021'den 2 Ekim 2025'e kadar zaman değiştiren yayılma dinamiklerini Zamanla Değişen Parametre Vektör Otoregresyon (TVP-VAR) bağlantılılık çerçevesi kullanarak incelemektedir. Analiz, COVID-19 pandemisi, Rusya–Ukrayna çatışması ve Orta Doğu'daki jeopolitik gerilimlerin tırmanması dâhil olmak üzere başlıca küresel ve bölgesel şoklar boyunca sistemik risk aktarımının nasıl evrildiğine odaklanmaktadır. Bağlılık ölçütleri; toplam bağlılık endeksi, yönlü yayılım ve alım göstergeleri, net bağlılık, ikili net yönlü bağlılık ile grup düzeyinde içsel ve dışsal bağlılık bileşenleri şeklinde ayrıştırılmıştır. Bulgular, bağlantılılıkta güçlü bir zaman varyasyonu olduğunu; Türk finans ve fosil enerji sektörlerinin kalıcı net yayıcılar olarak öne çıktığını, buna karşılık döviz kurları ile bazı Mısır sektörlerinin ağırlıklı olarak net alıcı konumunda olduğunu göstermektedir. Dışsal bağlantılılık, gruplar arası yayılmalarda Türk sektörlerinin baskın rolünü ortaya koyarken, içsel bağlantılılık Türk finansal sisteminin grup içi güçlendirme mekanizmasının başlıca kaynağı olduğunu ve Mısır'ın fosil enerji sektöründe rejime bağlı içsel sıkılaşmanın bulunduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, artan jeopolitik belirsizlik dönemlerinde sistemik riskin yönetilmesi için finansal ve enerji politikalarının eşgüdümünün önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines time-varying spillover dynamics among sectoral equity return proxies representing finance, clean energy (energy transition), fossil energy, and technology/telecom in Türkiye and Egypt from January 4, 2021, to October 2, 2025, using a Time-Varying Parameter Vector Autoregression (TVP‑VAR) connectedness framework. The analysis focuses on how systemic risk transmission evolves across major global and regional shocks, including the COVID-19 pandemic, the Russia–Ukraine conflict, and the escalation of geopolitical tensions in the Middle East. Using standard connectedness measures such as the TCI, TO, FROM, NET, NPDC, and group-level internal and external connectedness, the study provides a detailed assessment of shock transmission across sectors and countries. The results reveal strong time variation in connectedness, with Turkish financial and fossil energy sectors acting as persistent net transmitters, while exchange rates and several Egyptian sectors primarily function as net receivers. External connectedness highlights the dominance of Turkish sectors in cross-group spillovers, whereas internal connectedness identifies the Turkish financial system as the main source of within-group amplification, alongside regime-dependent internal tightening in Egypt's fossil energy sector. The findings highlight the importance of coordinated financial and energy policies in managing systemic risk during periods of heightened geopolitical uncertainty.