Engelli çalışanların iş sağlığı ve güvenliği hukuku yönünden korunması
The protection of employees with disabilities in terms of occupational health and safety law
  1. Tez No: 993826
  2. Yazar: SARE RABİA KAPLAN ÇANAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KÖME AKPULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Engelli bireyler, yaşadıkları dezavantajlar sebebiyle çalışma hayatındaki özel politika gerektiren gruplar arasında kabul edilmektedir. Engelli bireylerin istihdamının artırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için çeşitli hukuki düzenlemeler yapılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, engelli çalışanların iş sağlığı ve güvenliği hukuku alanındaki durumlarını ortaya koymak ve iyileştirilmesi gereken hususların tespit etmektir. Bu doğrultuda, engelli kişinin tanımı, engelli çalışanların özel politika gerektiren gruplar içerisinde yer almasının nedenleri, engelli çalışanların iş sağlığı ve güvenliği risklerinin tespiti ve sınıflandırılması ile belirlenen risklere karşı alınacak tedbirler ele alınmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda, hukuki düzenlemelerde getirilen yükümlülüklerin uygulamada yeterince hayata geçirilemediği görülmüştür. Buna göre engelli çalışanların iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması yalnızca hukuki düzenlemelerle değil, aynı zamanda işverenlerin bilinçlenmesi, toplumsal farkındalık ve bütüncül politikalarla sağlanabilecektir. Bunun yanında hukuki düzenlemelerin daha kapsayıcı ve detaylı olacak şekilde geliştirilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Persons with disabilities are recognized as one of the groups requiring special policies in working life due to the disadvantages they face. Various legal regulations have been enacted to enhance the employment of individuals with disabilities and to improve their working conditions. The primary aim of this study is to examine the status of employees with disabilities within the scope of occupational health and safety law and to identify the areas that require improvement. In this context, the definition of disability, the reasons why disabled individuals are considered a group requiring special policy measures, the identification and classification of occupational health and safety risks specific to disabled employees, and the preventive measures to be taken against such risks are discussed. Based on the findings, it has been observed that the obligations introduced by legal regulations are not adequately implemented in practice. Accordingly, ensuring occupational health and safety for disabled workers cannot be achieved solely through legal arrangements; it also necessitates employer awareness, societal sensitization, and comprehensive policy approaches. Additionally, it has been concluded that legal frameworks must be developed to be more inclusive and detailed.