Ağır killi toprakta yüzeyaltı damla sulama sistemi ile uygulanan hidrojen peroksitli sulamanın patates bitkisinin su-verim ilişkisi ve kalitesine etkisi
Effect of subsurface drip irrigation with hydrogen peroxide on the water-yield relationship and quality of potato plants in heavy clay soil
- Tez No: 993838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAN SESVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çukurova Bölgesinde geniş alanlar kaplayan ağır bünyeli topraklar, fiziksel verimlilik bağlamında önemli sorunlar yaratmaktadır. Yumrulu bitkiler ve mısır, ağır killi topraklarda kök gelişimi ve havalanma sorunları yaşadıklarından verimde ciddi kayıplar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, toprak havalanma sorunlarının yaygın olarak görüldüğü ağır killi topraklarda yüzeyaltı damla sulama suyuna uygulanan hidrojen peroksitin (H₂O₂), tam ve kısıntılı sulama koşullarında patates bitkisinin su–verim ilişkisi ve kalite parametreleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme, yüzeyaltı damla sulama sistemi kullanılarak üç farklı sulama düzeyi [tam sulama (I100), %75 sulama (I75) ve %50 sulama (I50)] ile üç farklı H₂O₂ dozu (0, 300 ve 600 ppm) altında tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Araştırma süresince uygulanan toplam sulama suyu miktarları I100, I75 ve I50 konularında sırasıyla 341, 256 ve 173 mm olarak belirlenmiştir. Bitki su tüketimi (ET) değerleri 277.2–426.0 mm arasında değişmiştir. Sulama suyu miktarının azaltılmasıyla birlikte WUE ve IWUE değerlerinde artış gözlenmiş; en yüksek WUE (0.16 t ha⁻¹ mm⁻¹) ve IWUE (0.25 t ha⁻¹ mm⁻¹) değerleri I50HP600 uygulamasında elde edilmiştir. Varyans analizi sonuçları, sulama düzeyi, H₂O₂ dozu ve bunların etkileşiminin WUE ve IWUE üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiler oluşturduğunu göstermiştir (p≤0.05). Verim ve kuru madde parametreleri bakımından en yüksek değerler, %50 kısıntılı sulama ile birlikte 600 ppm H₂O₂ uygulanan I50HP600 konusunda belirlenmiştir. Nişasta içeriği bakımından en yüksek değer I100HP300 uygulamasında (%53.91) elde edilmekle birlikte, I50HP600 uygulaması yüksek verim ve yüksek nişasta içeriğini birlikte sağlaması açısından öne çıkmıştır. Verim tepki etmeni (Ky) analizleri, aşırı sulama koşullarında negatif Ky değerlerinin ortaya çıktığını ve fazla suyun patates verimini olumsuz etkileyebileceğini göstermiştir. Sonuç olarak, yüzeyaltı damla sulama sistemi altında özellikle kısıntılı sulama koşullarında uygun dozda H₂O₂ uygulamasının, patates bitkisinde su kullanım etkinliğini artırdığı, verim ve kalite parametrelerini iyileştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Heavy-textured soils covering large areas of the Çukurova Region pose significant problems in terms of physical soil productivity. Tuber crops and maize experience serious yield losses in heavy clay soils due to restricted root development and inadequate soil aeration. This study was conducted to determine the effects of hydrogen peroxide (H₂O₂) applied through subsurface drip irrigation water on the water–yield relationship and quality parameters of potato under full and deficit irrigation conditions in heavy clay soils, where soil aeration problems are commonly encountered. The experiment was established under a subsurface drip irrigation system using three irrigation levels [full irrigation (I100), 75% irrigation (I75), and 50% irrigation (I50)] and three H₂O₂ doses (0, 300, and 600 ppm) according to a randomized complete block design. The total irrigation water applied during the growing season was 341, 256, and 173 mm for I100, I75, and I50 treatments, respectively. Crop evapotranspiration (ET) values ranged between 277.2 and 426.0 mm. As irrigation water decreased, WUE and IWUE values increased, with the highest WUE (0.16 t ha⁻¹ mm⁻¹) and IWUE (0.25 t ha⁻¹ mm⁻¹) obtained from the I50HP600 treatment. Analysis of variance indicated that irrigation level, H₂O₂ dose, and their interaction had statistically significant effects on WUE and IWUE (p≤0.05). The highest yield and dry matter values were recorded under the I50HP600 treatment. Although the highest starch content was obtained from the I100HP300 treatment (53.91%), the I50HP600 treatment was distinguished by providing both high yield and high starch content simultaneously. Yield response factor (Ky) analysis revealed negative Ky values under excessive irrigation conditions, indicating that over-irrigation may negatively affect potato yield. In conclusion, under subsurface drip irrigation conditions, the application of appropriate doses of hydrogen peroxide, particularly under deficit irrigation, improved water use efficiency, yield, and quality parameters of potato.