Glutatyon ilişkili enzimlerin potansiyel inhibitörleri olarak 2-kinolinon türevlerinin in vitro ve in silico değerlendirmesi
In vitro and in silico evaluation of 2-quinolinone derivatives as potential inhibitors of glutathione-related enzymes
  1. Tez No: 993853
  2. Yazar: MESUT KÖRÜKMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÜLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, glutatyon ilişkili enzimler olan glutatyon redüktaz (GR) ve glutatyon S-transferaz (GST) üzerinde potansiyel inhibitör etki gösterebilecek 2-kinolinon türevlerinin in vitro ve in silico yöntemler kullanılarak değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma kapsamında, söz konusu bileşiklerin enzim aktiviteleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi ve inhibitör–enzim etkileşimlerinin moleküler düzeyde açıklanması hedeflendi. Yöntem: GR ve GST insan eritrositlerinden afinite kromatografisi yöntemiyle izole edildi ve aktiviteleri spektrofotometrik yöntemlerle ölçüldü. 2-kinolinon türevlerinin farklı konsantrasyonları kullanılarak enzim inhibisyon çalışmaları gerçekleştirildi. Elde edilen verilerden bağıl aktivite değerleri hesaplandı ve IC₅₀ değerleri belirlendi. Ayrıca kinetik analizler yapılarak inhibitörlerin etki mekanizmaları incelendi. Deneysel sonuçları desteklemek amacıyla moleküler kenetleme (docking) çalışmaları gerçekleştirildi. Bulgular: Elde edilen bulgular, bazı 2-kinolinon türevlerinin GR üzerinde belirgin inhibitör etki gösterdiğini ortaya koydu. Ki sabitleri 5.18±1.57-9.58±2.36 µM aralığında bulundu. GST'yi ise QU1, QU3, QU6 ve QU7 etkili bir şekilde inhibe etti. Ki sabitleri 27.69±5.412-282.52±46.84 µM aralığında bulundu. İnhibisyon çalışmalarından elde edilen IC₅₀ ve kinetik parametrelerin, moleküler kenetleme analizleriyle uyumlu olduğu belirlendi. İn silico analizler, inhibitörlerin enzimlerin aktif bölgeleriyle güçlü hidrojen bağları ve hidrofobik etkileşimler kurabildiğini gösterdi. Bu sonuçlar, yapı–aktivite ilişkilerinin anlaşılmasına katkı sağladı. Sonuç: Bu çalışma kapsamında incelenen 2-kinolinon türevlerinin, glutatyon ilişkili enzimler için potansiyel inhibitör adayları olabileceği gösterildi. Elde edilen in vitro ve in silico sonuçların birbiriyle uyumlu olması, bu bileşiklerin ileri farmakolojik ve biyolojik çalışmalar için umut vadeden moleküller olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to evaluate 2-quinolinone derivatives, which may exhibit potential inhibitory effects on glutathione-related enzymes glutathione reductase (GR) and glutathione S-transferase (GST), using in vitro and in silico methods. The study aimed to determine the effects of these compounds on enzyme activities and to elucidate inhibitor-enzyme interactions at the molecular level. Method: GR and GST enzymes were isolated from human erythrocytes using affinity chromatography, and their activities were measured spectrophotometrically. Enzyme inhibition studies were performed using different concentrations of 2-quinolinone derivatives. Relative activity values were calculated from the obtained data, and IC50 values were determined. Kinetic analyses were also conducted to investigate the mechanisms of action of the inhibitors. Molecular docking studies were performed to support the experimental results. Findings: The results revealed that some 2-quinolinone derivatives exhibited a significant inhibitory effect on GR. Ki constants ranged from 5.18±1.57 to 9.58±2.36 µM. QU1, QU3, QU6, and QU7 effectively inhibited GST. Ki constants ranged from 27.69±5.412 to 282.52±46.84 µM. IC50 and kinetic parameters obtained from inhibition studies were found to be consistent with molecular coupling analyses. In silico analyses showed that the inhibitors could form strong hydrogen bonds and hydrophobic interactions with the active sites of the enzymes. These results contributed to the understanding of structure-activity relationships. Results: This study demonstrated that 2-quinolinone derivatives, which were examined within the scope of this work, may be potential inhibitor candidates for glutathione-related enzymes. The consistency of the in vitro and in silico results revealed that these compounds are promising molecules for further pharmacological and biological studies.