Protective effect of whey protein and N-acetylcysteine against cisplatin-induced nephrotoxicity
Peynir altı suyu proteini ve N-asetilsisteinin sisplatine bağlı nefrotoksisiteye karşı koruyucu etkisi
  1. Tez No: 905639
  2. Yazar: YAZAN AWAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN, DR. ENGİN SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Farmasötik Toksikoloji, Pharmacy and Pharmacology, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yaygın olarak kullanılan kemoterapi ilacı sisplatin'in güçlü nefrotoksik ve hepatotoksik yan etkileri klinik uygulamasını kısıtlar. Bu araştırma, whey (peynir altı suyu) proteininin ve N-asetilsisteinin, sisplatinin böbrek ve karaciğer üzerindeki toksik etkisini azaltmadaki potansiyel nefroprotektif ve hepatoprotektif etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Whey protein ve NAC ile tedavi öncesi ve sonrası ile ilişkili sisplatin uygulayarak bir sıçan modelinde nefrotoksisite ve hepatotoksisiteyi indükledik. Biyokimyasal belirteçler alanin aminotransferaz, aspartat aminotransferaz, üre ve kreatinin yanı sıra oksidatif stres belirteci malondialdehit ve antioksidan enzimler katalaz ve glutatyon peroksidaz gibi önemli parametreler ölçüldü. Ayrıca, doku hasarını değerlendirmek için histopatolojik analiz yapıldı. Sonuçlar, whey proteinin ve N-asetilsisteinin, sisplatinin neden olduğu karaciğer ve böbrek hasarını etkili bir şekilde azalttığını ortaya koydu. Whey proteininin güçlü antioksidan özellikleri oksidatif stresi azalttı ve antioksidan enzim aktivitesi NAC tarafından artırıldı. Sadece sisplatin grubuna kıyasla, biyokimyasal parametreler tedavi gruplarında karaciğer ve böbrek fonksiyonunun iyileştiğini gösterdi. Histopatolojik inceleme, NAC ve whey proteininin koruyucu olarak faydalarını doğrulayan daha az doku hasarı gösterdi. Bu sonuçlar, whey proteini ve NAC'nin birlikte uygulanmasının, sisplatinin getirdiği hepatotoksisiteye ve nefrotoksisiteye karşı korunmak için uygulanabilir bir sinerjik terapötik strateji sunduğunu ve dolayısıyla kanser tedavisinde sisplatinin klinik faydasını iyileştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is a renowned chemotherapy agent used to manage several types of cancer. However, its strong nephrotoxic and hepatotoxic side effects restrict its clinical application. This research aims to investigate the potential nephroprotective and hepatoprotective impact of whey protein and N-acetylcysteine (NAC) in reducing the toxic effects of cisplatin on the kidney and liver. We induced nephrotoxicity and hepatotoxicity in a rat model by administering cisplatin, with pre-and post-treatment using whey protein and NAC. Important parameters were measured, such as the biochemical markers alanine aminotransferase, aspartate aminotransferase, urea, and creatinine, as well as the oxidative stress marker malondialdehyde and the antioxidant enzymes catalase and glutathione peroxidase. Moreover, histopathological analysis was performed to assess tissue injury. The outcomes revealed that whey protein and NAC effectively reduce cisplatin-induced liver and kidney damage. The strong antioxidant characteristics of whey protein reduced oxidative stress, and NAC increased antioxidant enzyme activity. Compared to the cisplatin-only group, biochemical parameters indicated improved liver and kidney function in the therapy groups. Histopathological examination showed less tissue damage, confirming the benefits of NAC and whey protein as nephroprotective agents. These results imply that the co-administration of whey protein and NAC presents a viable synergistic therapeutic strategy to guard against hepatotoxicity and nephrotoxicity caused by cisplatin, hence improving its clinical utility in cancer treatment.