Ebeveynlerin toplumsal cinsiyet rolleri tutumları ile çocuk ihmal ve istismarı farkındalıklarının incelenmesi
An examination of parents' attitudes toward gender roles and their awareness of child neglect and abuse
- Tez No: 993862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA USTABAŞI GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Çocuk ihmal ve istismarı evrensel bir problem teşkil etmekte olup yaygınlık oranları kritik düzeylere ulaşmıştır. Artış gösteren ihmal ve istismar vakalarının önemli bir bölümünün müsebbibi ebeveynlerdir. Ebeveynlerin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin eşitsiz ve olumsuz tutumları, çocuklara yönelik ihmal ve istismar davranışlarını meşrulaştırarak sonraki nesillere aktarımına hizmet etme potansiyeli taşımaktadır. Dolayısıyla, bu ilişkinin analiz edilmesi koruyucu-önleyici sosyal hizmet uygulamaları ve sosyal politikaların hayata geçirilmesi hususunda elzemdir. Bu motivasyonlar doğrultusunda araştırmanın amacı, Konya'da yaşayan ve 0-18 yaş aralığında çocuğu olan ebeveynlerin çocuk ihmal ve istismarı farkındalıkları ile toplumsal cinsiyet rolleri tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada 628 gönüllü katılımcıya sosyo-demografik bilgi formu, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği ve Ebeveyn Çocuk İhmal ve İstismarı Farkındalık Ölçeği uygulanmıştır. Edinilen verilere göre, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği ortalama puanı 3,07 ± 0,75 ve Ebeveyn Çocuk İhmal ve İstismarı Farkındalık Ölçeği ortalama puanı 3,44 ± 0,67 olarak saptanmıştır. Ebeveynlerin çocuk ihmal ve istismarı genel farkındalık puanı, genel bilgiler, fiziksel, duygusal, cinsel istismar ve ihmal farkındalığı ile toplumsal cinsiyet rolleri tutumları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bununla birlikte, ebeveynlerin çocuk ihmal istismar farkındalık düzeyleri ve toplumsal cinsiyet rolleri tutumları ile cinsiyet, yaş aralıkları, eğitim düzeyi, sosyoekonomik düzey, sahip olunan çocuk sayısı ve çocukların cinsiyetleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Sonuç olarak, çocuk ihmal ve istismar farkındalık düzeyi arttıkça eşitlikçi toplumsal cinsiyet rolleri tutum düzeyi artmakta olup daha önce ihmal/istismar eğitimi alan bireylerin farkındalık düzeyi tüm istismar alt boyutlarında daha yüksek bulunmuştur. Bu doğrultuda, sorun alanının çözümüne ilişkin çok paydaşlı eğitim faaliyetleri geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Child neglect and abuse constitute a universal problem, with prevalence rates reaching critical levels. Parents are responsible for a significant portion of the increasing number of neglect and abuse cases. Parents' unequal and negative attitudes regarding gender roles have the potential to legitimize neglect and abuse behaviors towards children and contribute to their transmission to subsequent generations. Therefore, analyzing this relationship is essential for the implementation of protective and preventive social service practices and social policies. In line with these motivations, the aim of the study is to examine the relationship between the awareness of child neglect and abuse and the attitudes towards gender roles among parents living in Konya who have children aged 0-18. In the study, 628 volunteer participants completed a socio-demographic information form, the Gender Role Attitudes Scale, and the Parent Child Neglect and Abuse Awareness Scale. According to the data obtained, the mean score on the Social Gender Roles Attitude Scale was 3,07 ± 0,75, and the mean score on the Parent Child Neglect and Abuse Awareness Scale was 3,44 ± 0,67. A positive and significant relationship was found between parents' overall awareness score of child neglect and abuse, general knowledge, awareness of physical, emotional, and sexual abuse and neglect, and their attitudes toward gender roles. However, significant differences were found between parents' levels of awareness of child neglect and abuse and their attitudes toward gender roles, and gender, age ranges, education level, socioeconomic status, number of children, and children's genders. In conclusion, as the level of awareness of child neglect and abuse increases, the level of egalitarian gender role attitudes increases, and individuals who have previously received neglect/abuse training have been found to have a higher level of awareness in all sub-dimensions of abuse. In this regard, multi-stakeholder educational activities should be developed to address this issue.