Trakya'nın yerel peynirleri ile bölgesel kırmızı şarapların duyusal analizi
Sensory analysis of local cheeses and regional red wines of Thrace
- Tez No: 993876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA DİLİSTAN SHİPMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Trakya bölgesine özgü Tekirdağ Tulumu, Lüleburgaz Paçal Peyniri ve Kırklareli Eski Kaşarı ile Arcadia Bağları'nda üretilen Papazkarası ve Öküzgözü kırmızı şaraplarının duyusal analizini gerçekleştirmiştir. Yirmi bir panelist üzerinde uygulanan lezzet profili analizi ve farklılık testi yöntemleriyle, ürünlerin tat, koku, doku ve genel lezzet profilleri değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacı, bu yerel ürünlerin duyusal özelliklerini ve eşleşme potansiyellerini belirleyerek, Trakya'nın gastronomik kimliğine katkıda bulunmaktır. Bulgular, peynir-şarap eşleşmelerinin genel lezzet açısından yüksek beğeni (Ort. = 7,52) aldığını ve koku (Ort. = 7,43) ile genel lezzetin en olumlu özellikler olduğunu göstermiştir. Tuzluluk (Ort. = 1,67) ve acılık (Ort. = 2,29) daha az belirgin bulunurken, asidite (Ort. = 4,43) ve keskinlik (Ort. = 4,52) eşleşmelerin algısını şekillendirmiştir. Farklılık testi, panelistlerin %95–100'ünün tat, koku ve doku açısından belirgin farklılıklar algıladığını ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, üretim yöntemlerinin duyusal özellikleri etkilediğini ve eşleşmelerin tüketici algısı üzerinde olumlu bir etki yarattığını göstermektedir. Çalışma, Trakya'nın yerel ürünlerinin coğrafi işaret potansiyelini destekleyerek gastronomi turizmine katkı sağlayacak öneriler sunmaktadır
Özet (Çeviri)
This study conducted a sensory analysis of local cheeses from the Thrace region (Tekirdağ Tulumu, Lüleburgaz Paçal Peyniri, and Kırklareli Eski Kaşarı) paired with red wines (Papazkarası and Öküzgözü) produced by Arcadia Vineyards. Using flavor profile analysis and discrimination testing with twenty-one panelists, the taste, aroma, texture, and overall flavor profiles of these products were evaluated. The aim was to identify the sensory characteristics and pairing potential of these local products to contribute to Thrace's gastronomic identity. Findings revealed that cheese-wine pairings received high overall flavor scores (Mean = 7.52), with aroma (Mean = 7.43) and overall flavor being the most favorably rated attributes. Saltiness (Mean = 1.67) and bitterness (Mean = 2.29) were less prominent, while acidity (Mean = 4.43) and sharpness (Mean = 4.52) significantly shaped the sensory perception of the pairings. Discrimination testing indicated that 95–100% of panelists detected distinct differences in taste, aroma, and texture. These results highlight the influence of production methods on sensory attributes and the positive impact of these pairings on consumer perception. The study supports the geographical indication potential of Thrace's local products and provides recommendations for enhancing gastronomy tourism.