Konya il merkezinde obsesif kompulsif bozukluğun yaygınlığı
- Tez No: 99390
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHİM KUCUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
6. ÖZET Araştırma Şubat 2000-Temmuz 2000 tarihleri arasında Konya il merkezinde OKB'nin bir yıllık yaygınlığım ve OKB'nin sosyodemografik değişkenlerle ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma kesitsel tipte bir gözlem araştırması olarak planlandı. Çalışmada görev alan anketörlere OKB konusunda ve CIDI hakkında eğitim verildikten sonra sahaya gönderildi. Araştırmada veri toplamak için CIDPnın OKB bölümü ve sosyodemografik özellikleri içeren anket formları kullanıldı. Konya il merkezini temsil edebilmesi için tabakalı aşamalı küme örneklemeli saha tarama yöntemi ile tespit edilmiş 18 yaş üzerindeki 3012 kişiyle görüşme yapıldı. Veriler istatistiksel olarak SPSS programında Chi-square, Fisher's exact Chi-square testi ve Kolmogorov-Smyrnov testi ile değerlendirildi. Araştırmada OKB'nin bir yıllık yaygınlığı % 3 olarak bulundu. OKB saptanan ve OKB saptanmayan gruplar arasında medeni durum, öğrenim düzeyi, ailede ruhsal hastalık öyküsü, bedensel hastalık, sigara alışkanlığı, intihar düşüncesi, intihar planı ve intihar girişimi açısından anlamlı farklılıklar tespit edildi. OKB saptanan grupta boşanmış, dul yada ayrılmış olma, öğrenim görmemiş olma, bedensel hastalığı olma, ailede ruhsal hastalık hikayesi olması, sigara alışkanlığı olması, intihar düşüncesi, intihar planı ve intihar girişimi öyküsü olması oranlan OKB saptanmayan gruba göre yüksek bulundu. OKB saptanan ve OKB saptanmayan gruplar arasında cinsiyet, yaş, meslek, gelir düzeyi, kardeş ve çocuk sayısı, alkol alışkanlığı ve ailenin ilk çocuğu olma açısından anlamlı farklılık tespit edilmedi. 41
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study was conducted between February 2000-My 2000 in the administrative province of Konya to find out one-year widespread of OKB, and to determine the relationship between OCD and sociodemographic parameters. The study was planned as a sectional type of observation study. The inquirers, charged in the study, were sent to the field after being educated on OCD and CIDI. In order to collect data, OCD part of CIDI and inquiry forms including sociodemographic features were used in the study. Interviews with 3012 subjects above 18 years old, who were chosen by the help of layered ranked group sampled field search method, were performed to represent the administrative province of Konya. SPSS for windows program was used in the statistical evaluation of the data in which Chi-square test, Fisher's exact Chi-square test and Kolmogorov-Smyrnov tests were performed. At the end of the study, one-year widespread of OCD was found to be 3 %. There were statistically significant differences between OCD detected and OCD non-detected groups in marital status, level of education, family history of psychiatric disorder, physical illness, smoke addiction, suicide thought, suicide plan and suicide attempt. Being divorced or widowed, having no education, having a physical illness, having a psychiatric disorder history in the family, having smoke addiction, having a history of suicide thought, suicide plan and suicide attempt rates in OCD detected group were found to be higher than OCD non-detected group. There were no statistically significant differences between OCD detected and OCD non-detected groups in sex, age, profession, level of income, number of siblings and children, alcohol addiction and being the first child of the family. 42