Mani'de uyku örüntüsü valproatın etkinliği ve uyku üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 99391
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
VIII-OZET Valproat ile ilgili çalışmalardaki eleştirilen alanlar dikkate alınarak, valproatın akut mani üzerine olan etkisinin lityum ile karşılaştırılması, akut manide uyku örüntüsü, bu örüntünün sağlıklı ve depresif olguların uyku örüntüsü ile karşılaştırılması ve valproatın uyku üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, mani tanısı alan 13 olguya valproat (1000 mg/gün) ve 11 olguya lityum (1500mg/gün), 42 gün süreyle verilerek ilaçların etkinlikleri karşılaştırılmıştır. Veri toplama araçları olarak KPDÖ ve BRMÛ kullanılmıştır. Çalışma öncesi olgulara fizik muayene ve tam kan, rutin biyokimya ve EEG tetkikleri yapılmıştır. Valproat verilen olgulardan 10'u, tadavi öncesi iki gün ve tedavinin 1, 2, 7, 14, 21, 28, 35 ve 42. günleri uyku çalışmasına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
IX-SUMARY Regarding the criticism about the previous studies held with valproate, this study has aimed to compare the effects of valproate and lithium on acute mania, to study the sleep pattern on acute mania, to compare the sleep on acute mania with the sleep pattern of the healty and depressive patients, and to analyse the effect of valproate on sleep. In this study, 24 patients with acute manic episodes, were studied. 13 patients receving valproate and 11 patients receving lithium during 42 days. Efficacy was compared between the two group. The efficacy of were assessed with BPRS and BRMRS. Before the study patients were underwent a phsical examination, and hematologic measures, serum chemistry studies and EEG. The polysomnographic measures of 10 out of 13 who were given valproate were recorded on the 2 nights before the study and on 1st, 7th, 14th, 21st, 42nd nights of the treatment.