Strength of glue joints of metallic materials in connection with design of joints
Metal malzemelerin yapıştırıcı bağlantılarının dayanıklılığı ve bağlantı tasarımı
  1. Tez No: 993929
  2. Yazar: İBRAHİM KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAVEL SVANDA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Pardubıce
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yapıştırıcı ile birleştirilmiş yapıların yük taşıma kapasitesinin tahmini, imalat öncesi aşamada yapıştırmalı yapılar ve konstrüksiyonlarda en büyük zorluktur. Özellikle demiryolu ve otomotiv endüstrisinde yapıştırıcı bağlantılar son zamanlarda giderek daha popüler bir birleştirme yöntemi haline gelmektedir. Bu tez çalışmasında, yapıştırıcı bağlantının yük taşıma kapasitesinin doğru bir şekilde tahmin edilmesi için, sonlu elemanlar paket programı“ABAQUS®”kullanılarak modern kırılma mekaniği yaklaşımları uygulanmıştır. Bu bağlamda, farklı çekme dayanımlarına sahip yapısal yumuşak çelikleri simüle etmek için metalik alt tabakalar dikkate alınmıştır. Daha sonra, Veropal HE20 ve Carboresin olmak üzere iki farklı epoksi yapıştırıcı ile yapıştırıcı bağlantılar üretilmiştir. Çeşitli farklı bağlantı konfigürasyonları için yapıştırıcı bağlantıların sonlu elemanlar modelleri oluşturulmuştur. Deneysel ve sayısal kırılma yükleri arasında, maksimum %18 hataya karşılık gelen bir doğrulama prosedürü izlenmiştir. Ayrıca, yapıştırıcı bağlantının geometrik ve malzeme parametreleri cinsinden kırılma yükünün basit bir ifadesini oluşturmak için parametrik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, çalışmada her bir parametrenin ortak yük taşıma kapasitesi üzerindeki etkisi incelenmiş ve sunulmuştur. Son olarak, optimum yapıştırıcı bağlantı tasarımı için en önemli üç tasarım parametresi; L/t, σa/σy ve F/σyt belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Estimation of the load carrying capacity of the adhesively bonded structures is the main challenge in the bonded constructions and structures prior to manufacture stage. Particularly, the adhesive joints in the railway and automotive industry increasingly becoming the most popular joining method recently. In order to make an accurate prediction of the load carrying capacity of an adhesive joint, modern fracture mechanic approaches are employed using the finite element package program“ABAQUS®”, in this dissertation study. In this regard, metallic substrates were considered to simulate structural mild steels having different tensile strengths. Then the adhesive joints were manufactured with two different epoxy adhesives which are Veropal HE20 and Carboresin. FE models of the adhesive joints were created for a variety of the different joint configurations. A validation procedure was followed between experimental and numerical failure loads, which corresponds to the maximum error of 18%. Besides, a parametric study was accomplished to establish a simple expression of the failure load in terms of the geometrical and material parameters of the adhesive joint. Moreover, the effect of each parameter on the joint load carrying capacity was examined and presented in the study. Finally, three design parameters; L/t, σa/σy and F/σyt were decided to be the most substantial for an optimum adhesive joint design.