Kutu konstrüksiyonlu mobilya köşe birleştirmelerde vida çapının çekme ve basma dirençlerine etkisi
The Effect of screw diameter on tensile and compression strength for case construction corner joints
  1. Tez No: 114679
  2. Yazar: HARUN DİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, kutu konstrüksiyonlu mobilya vidalı köşe birleştirmelerde vidalı birleştirmeler üzerinde vida çapının farklı bağlantı ve malzemeler üzerinde birleştirmelerin çekme ve basma dirençlerine etkileri araştırılmıştır. Denemelerde bağlantı tiplerinden demonte (tutkalsız) ve sabit (tutkallı) bMeştirmeler, malzeme çeşitlerinden yonga levha (sunta), lif levha (MDF), suntalam ve orta sertlikte odunlifi levhası kullanırmıştrr. Numuneler standart ölçülerinde hazırlanarak statik yük altoda çekme ve basma deneylerine tabi tutulmuştur. Sabit birleştirmelerde poliüretan sentetik yapıştırıcısı lmllamlmıştır. Deney sonuçlarına göre demonte birleştirmeler, sabit birleştirmelere göre daha başarılı bulunmuştur. Malzeme çeşitlerinden MDFlam en başarılı sonucu vermiştir. Çekme deneylerinde 4 mm çaplı vidalar, basma deneylerinde ise 5 mm çaplı vidalar daha başarılı olmuştur. Bilim Kodu : 5001013 Anahtar Kelimeler : Kutu konstrüksiyon, köşe birleştirme, vidalı birleştirme, vida çapı, demonte birleştirme, sabit birleştirme. Sayfa Adedi : 48 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hasan EFE
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated that the effect of screw diameter with different connections and different boards on tensile and compression strength for case furniture screw corner joints. Glued (stable) and without glue (demontable) joints as connection types, particleboard, medium density fiberboard, particleboard (surfaced with synthetic resin) and medium density fiberboard (surfaced with synthetic resin) as board types were used in the tests. Specimens were prepared in their standart sizes and tested under tension and compression loads. Desmodur VTKA adhesive was used in the stable joints. According to result of the tests, it has obtained that the demontable joints have been more successful than the stable joints. Among the boards, medium density fiberboard (surfaced with synthetic resin) has given the best result. It has been obtained that, the screw which has 4 mm diameter has been more successful than the others in tension tests, the screw which has 5 mm diameter has been more successful than the others in compression tests. Science Code: 5001013 Key Words : Case construction, corner joints, screw joints, screw diameter, demontable joints, stable joints. Page Number : 47 Advisor : Dr. Hasan EFE ( Assoc. Prof.)