Alkolik rat testisleri üzerinde ışık ve elektron mikroskopik araştırmalar
Light and electron microscopic studies on alcoholic rat testis
- Tez No: 99394
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Veteriner Hekimliği, Morphology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET İnönü Üniversitesi Deney Hayvanları yetiştirme ve Deneysel Araştırma Merkez'inden temin edilen 180-200 gr ağırlığında ergin erkek Wistar albino ratlarda % 7,2 alkol içeren modifıye bir sıvı diyet modeliyle testis dokusunda alkolün ışık ve elektron mikroskopik seviyede etkileri çalışıldı. İzokalorik kontrol diyetleriyle karşılaştırıldığında alkol gruplarında; daha az ağırlık kazanımı, testiküler atrofı, kapsülde kalınlaşma, seminifer tubullerde atrofı, germinal epitelde dejenerasyonlara kadar varan farklı derecelerde hasarlar, peritubuler yapıda düzensizlikler, bazal membranlarda katlanmalar, tunica propria'nın kollagen ipliklerinde artış, Sertoli ve Leydig hücreleri sitoplazmalarmda yağ birikimi ve interstisyel dokuda artış ve mast hücre populasy onunda azalma bulguları izlendi. Yukarıda sözü edilen bulgular alkol tüketiminin süresi ile doğru orantılı olarak artış gösteriyordu. Bu sonuçlar testiküler hasarlarda alkolün önemli bir rolünün olduğunu ve alkolün hem seminifer tubulleri ve hem de interstisyel alanı etkilediğini ortaya koymuştur. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY Adult male Wistar rats, weighing 180-200 gr at the beginning of the experiments, were used. They obtained from Inonu University the center of laboratory animals breeding and experimental research. A modified liquid diet containing % 7,2 ethanol and similar diet without ethanol which sucroz was isocalorically substituted for ethanol was fed to sexually mature rats to determine whether alcohol feeding of such animals could produce gonadal failure or not at light and electron microscopic levels. When compared to isocalorically fed controls, the testes of alcohol-treated animals revealed the following changes; decreased body weight gain, gonadal atrophy, thickened capsule, atrophic seminiferous tubules, damaged germinal epithelium, desquamated spermatocytes in the lumen of tubules and degenerative changes. İn the peritubuler wall of the seminiferous tubules, we observed curvature, irregularities, infolding of basement membrane and hyperplasia of collagen fibers in the tunica propria. In the cytoplasm of the Sertoli and Leydig cells deposits of fat droplets, were observed. The testicular intestitial tissue was found increased. The mast cell populations were found decreased The intensification of the above described changes were observed to be dependent on the duration period of alcohol intoxication. These results indicate that alcohol is important in the mechanism of alcoholic testicular damage and this damage affects both testicular intestitial cells and the seminiferous tubules, particularly the Sertoli cells and peritubuler wall of the latter.. 63