Alkolik sıçanların pankreasları üzerinde ışık ve elektron mikroskopik araştırmalar
Light and electron microscopic investigation on the pancreas of alcolics rats
- Tez No: 99395
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kronik alkol tüketimi, pankreatik hastalıklara sebeb olmasına rağmen, alkolün pankreasın histolojisi üzerindeki etkileri çok fazla bilinmemektedir.Bu çalışma; alkolün pankreas histolojisi üzerine olan etkilerinin ışık ve EM olarak araştırılması için planlandı. Çalışmada 53 Wistar albino sıçan kullanıldı. Labosıçanuvar hayvanları deney ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. Deney grubu 6 ay boyunca %7.2 alkol içeren modifıye sıvı diyet (MSD) ile beslendi. Kontrol sıçanlarda izokalorik olarak etanolsüz MSD ile beslendi. Deney süresinin sonunda sıçanlar servikal dislokasyonla öldürülüp, pankreasları alındı. Örnekler ışık mikroskop için %10 formol şalin. Bouin solüsyonu, merkürü formol klorid; EM için de fosfat tamponu içinde hazırlanmış %2'lik Os04 'de tespit edildiler. Işık mikroskopik tespitten sonra, dokulara rutin histolojik prosedür uygulandı ve parafın içine gömüldü. Parafın bloklardan 6 um kalınlığında kesitler alınıp; H&E. Crossman'm üçlü boyası, Gomori'nin gümüşlemesi. Grimelius gümüşlemesi. Verhoeff elastik lif boyası ve Toluidin blue ile boyandı. EM incelemeleri için; tesbit sonrası dokular etil alkol serilerinde dehidsıçane edilip, araldit içine gömüldü. Daha sonra bu bloklardan ince ve yarı- ince kesitler alınıp İşık ve EM'ta incelendi. Sonuçlar şu şekilde sıralandı: 1) Asiner hücreler büyüklük bakımından birbirinden farklı ve düzensiz olarak görüldü. Asiner hücreler kendilerine asiner hücre karakteri kazandıran özelliklerini ve zimogen grandilerini kaybettiler. Asiner hücrelerde yağ damlacıklarına ve myelin figür görünümü veren oluşumlara rastlandı. GER sisternaları genişledi. En belirgin bulgulardan biri de asiner ve sentroasiner hücreler arasındaki düzensizliklerdi. 2) Histolojik uörünümde intralobüler fibrosis baskındı. Bağ dokunun asiner yapının yerini alması sonucu, asinus yapıları düzensizleşmişti. Bu alanlarda interkalat kanal sayısı artmıştı. İnterlobüler kanallar genişlemiş ve epiteli yassılaşmış olarak bulundu. 3) Langerhans adacıkları ekzokrin kısma göre alkolden etkilenme sürecine nispeten dayanıklı olarak bulundu. Adacıklarda dikkate değer tek bulgu kapiller damarların genişlemesiydi. 4) Alkoliklerde mast hücre granüllerinde ve sayısında azalma bulundu.
Özet (Çeviri)
Several studies have confirmed the close association between alcohol consumption and pancreatic damage. Although chronic ethanol consumption causes pancreatic disease, little is known about it's effect on pancreas histology. The present experiment was planned to study the effects of alcohol on the pancreas histology of Wistar albino sıçans at the light and electromicroscopic levels. The study was performed on 53 male Wistar albino sıçans. The labosıçanory animals divided into two groups as experiment and control. The experimental group was fed with a modified liquid diet (MLD) containing 7.2 % of ethanol during six months. Control sıçans were fed by isocaloric MLD without ethanol. At the end of the experiment sıçans were sacrified by servical dislocation and their pancreas tissue were excised. Samples were fixed in 10% formale saline, Bouin"s solution, mercury formol chloride for light microscopy; in fosfate buffered 2% Os04 for EM. After routine tissue process for ligth microscopy, tissue section were embedded in paraffin. 6j_i section were stained with H&E, Crossman's trichrome. Gomorfs silver impegsıçanion. Verhoeff elastic stain. Grimelius silver impegsıçanion and Toluidin blue. For EM examination, tissue section were dehydsıçaned with ethyl alcohol series and the thick and thin section were embeded in Araldite. The semithin sections were examined by light microscope and ultsıçanhin sections examined by electron microscope and ultrastructurally. The results are as follows: 1) Anisocytosis and dissarrangement of aciner cells were prominent. It is observed that, aciner cells found lost their the distinguishing characteristics and zymogen granules which identify them as aciner cells. Fat droples, myelin-like figures within the cytoplasma of in aciner cells. dilatation of cysternae of granuler endoplasmic retikulum were frequent findings. The earliest and most consistent pathological finding in the ethanol group was the interdigitation between the aciner and centroaciner cells. 2) Intralobular fibrosis dominated the histological picture. Aciner tissue was disorganized and atrophic and was replaced by connective tissue. In these areas there were an increasement in intercalated ductal cells. Intralobular ducts were enlarged and ductal epithelium was flattened. 3) The islets are found relatively resistant to destructive process. The remarkable finding within the in islets were capillary dilatation. 4) Alcohol feeding group has significantly reduced the number of mast cells and granule to compare with that of the control group.