Okul öncesi dönemde ebeveynlerin çocuk istismarına yönelik farkındalıklarının ve öğretmenlerin raporlama düzeylerinin belirlenmesi
Determining parents' awareness of child abuse in preschool period and teachers' reporting levels
  1. Tez No: 993944
  2. Yazar: GÜLSÜM KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER DARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Çocuk istismarı, fiziksel, cinsel, duygusal ve ihmal olmak üzere dört ana kategoriye ayrılmaktadır ve çocukların sağlıklı gelişimlerini olumsuz etkileyen ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, Okul öncesi dönemde ebeveynlerin çocuk istismarına yönelik farkındalıklarının ve öğretmenlerin raporlama düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Türkiye'nin farklı bölgelerinden seçilen 161 öğretmen ve 177 ebeveyni kapsamaktadır. Veri toplama araçları olarak“Öğretmenlerin Çocuk Cinsel İstismarını Bildirmeye Yönelik Tutumları Ölçeği”ve“Ebeveynlere Yönelik İstismar Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin çocuk istismarını bildirme konusunda genel olarak olumlu bir tutuma sahip olduklarını, ancak istismar bildirim raporu sonuçları hakkında endişeler taşıdıklarını göstermiştir. Ebeveynlerin ise; çocuklarını orta düzey istismar etme davranışlarını gösterdikleri özellikle fiziksel ceza uygulama ve cinsel konulara yönelik tutumlarda istismar farkındalık düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür. Ebeveyn ve öğretmenlere ait demografik değişkenler açısından yapılan analizler; cinsiyet, yaş ve eğitim durumu gibi faktörlerin çocuk istismarı konusundaki farkındalık ve tutumlar üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlara göre; çocuk istismarını önlemek ve çocukların güvenliğini sağlamak için hem ebeveynlere hem de öğretmenlere yönelik eğitim ve farkındalık programlarının yaygınlaştırılmasının yanı sıra öğretmenlerin ve ebeveynlerin çocuk istismarını tanıma, raporlama ve müdahale etme konusundaki bilgi ve becerilerini artırmak için sürekli eğitim ve destek sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Child abuse is classified into four main categories: physical, sexual, emotional, and neglect. It is a significant issue that negatively affects children's healthy development. This study aimed to determining of parents' awareness of child abuse in preschool period and teachers' reporting levels. The research included 161 teachers and 177 parents from different regions of Turkey. Data collection tools included the“Attitudes Towards Reporting Child Sexual Abuse Scale”for teachers and the“Child Sexual Abuse Awareness Scale”for parents. The findings revealed that teachers generally have a positive attitude toward reporting child abuse, although they express concerns about the outcomes of abuse reporting processes. On the other hand, parents were found to exhibit moderate levels of abusive behaviour towards their children, particularly in the use of physical punishment and attitudes toward sexual issues, where awareness levels were notably low. Demographic analyses for both parents and teachers showed that factors such as gender, age, and educational level significantly influence awareness and attitudes toward child abuse. Based on these results, it is recommended to expand educational and awareness programs for both parents and teachers to prevent child abuse and ensure children's safety. Moreover, continuous education and support should be provided to enhance teachers' and parents' knowledge and skills in recognizing, reporting, and intervening in cases of child abuse.