Görüntü işleme tabanlı yöntemlerle rüzgar türbini kanat hasarlarının belirlenmesi ve hasar alanının hesaplanması
Determination of wind turbine blade damages and calculationof damage area using image processing based methods
  1. Tez No: 993956
  2. Yazar: KUTAY AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ÖZGE ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Rüzgar türbinleri, bulundukları ortamlar nedeniyle zorlu çevresel koşullara ve dinamik yüklere maruz kaldıklarından dolayı zamanla çeşitli yapısal hasarlara uğramaktadır. Özellikle türbin kanatlarında meydana gelen hasarlar, aerodinamik performansı düşürerek enerji verimliliğini olumsuz etkilemekte ve uzun vadede daha büyük yapısal problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle, türbin kanatlarındaki hasarların etkin ve hızlı bir şekilde tespit edilmesi oldukça önemlidir. Günümüzde türbin hasarları genel olarak fiziksel müdahalenin yetkili personel tarafından gerçekleştirilmesiyle veya drone gibi yüksek çözünürlüklü kameralara sahip cihazlar yardımıyla tespit edilmektedir. Ancak, rüzgar türbinlerinin genellikle erişimi zor bölgelerde olması, özellikle de açık deniz (offshore) alanlarında konumlandırılması, bu süreçleri hem zaman alıcı ve hem de daha maliyetli bir hale getirmektedir. Yapılan tez çalışmasında, rüzgar türbini kanatlarındaki hasar tespiti ve onarımının daha hızlı, güvenli ve düşük maliyetli bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla drone tabanlı bir görüntüleme yöntemi önerilmektedir. Bu kapsamda, Rass Wind Enerji'den temin edilen hasarlı kanat görüntüleri kullanılarak, görüntü işleme teknikleriyle hasarlı bölgeler belirlenmiş ve hasar boyutları tespit edilmiştir. Tespit edilen hasarlı alanın tipine hasar tanımı yapılarak, hasara göre onarım malzemeleri belirlenmiş ve onarım sürecinde takip edilecek adımlar verilmiştir. Tez çalışması ile önerilen yöntem, hasar analizi sürecinde fiziki müdahaleyi en aza indirgeyerek, hasarlı türbin kanadı onarımını kolaylaştırmayı ve hızlı bir şekilde yapılmasını hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Wind turbines are exposed to harsh environmental conditions and dynamic loads due to the environments in which they are located, and as a result, they experience various structural damages over time. Damage occurring particularly on turbine blades can reduce aerodynamic performance, negatively affect energy efficiency, and lead to more significant structural problems in the long term. Therefore, effective and rapid detection of damage on turbine blades is of great importance. Currently, turbine damages are generally detected through physical inspection by authorized personnel or with the help of high-resolution camera-equipped devices such as drones. However, the fact that wind turbines are often located in hard-to-reach areas, especially in offshore environments, makes these processes both time-consuming and more costly. In this thesis study, a drone-based imaging method is proposed to enable faster, safer, and more cost-effective detection and repair of damage on wind turbine blades. Within this scope, damaged blade images obtained from Rass Wind Energy were utilized, and the damaged areas were identified using image processing techniques, followed by the measurement of the damage dimensions. Based on the type of the detected damage, a classification was made, appropriate repair materials were selected, and the steps to be followed during the repair process were outlined. With this thesis study, the proposed method aims to minimize physical intervention during the damage analysis process, thereby facilitating and accelerating the repair of damaged wind turbine blades.