An approach for the rehabilitation of unplanned neighborhoods within sustainable design and community engagement: Nazzal Neighborhood, Jordan
Sürdürülebilir tasarım ve toplum katılımı çerçevesinde planlama dışı mahallelerin rehabilitasyonu için bir yaklaşım: Nazzal Mahallesi, Ürdün
  1. Tez No: 993967
  2. Yazar: NOURHAN BAKR ABULHAWA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
Özet
Çevresel bir perspektiften sürdürülebilir kalkınma, küresel anlamda şehirler ve kentsel topluluklar için gelişmiş çevresel sağlık ve refah gibi birçok fayda sağlar. İnsanların kentsel alanlara yönelmesiyle birlikte şehirler, büyük ölçekli kentleşmenin hızlı temposunun sürdürülebilir binalar ve sürdürülebilir peyzaj gibi alanlarda doğru planlama yapılmadan ortaya çıkan gelişmelerin olumsuz sonuçlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca bu durum, hem doğal hem de yapılı çevrenin genel koşullarının daha da bozulmasına yol açarken, kentsel toplulukların artan yüzey sıcaklıkları, yüzey taşkınları ve hava/gürültü kirliliği gibi sağlıksız çevre koşullarda yaşamasına neden olmaktadır. En kötü yapılı çevre koşullarına sahip, planlama ve kaynak kısıtı yaşayan bu tür kentsel yoksul alanlar, sürdürülebilir uygulamaları kendi bağlamlarında etkili ve stratejik bir şekilde birleştirebilecek bazı pratik yaklaşımlara ihtiyaç duymaktadır. Geleneksel yaklaşımlar, plansız ve bu anlamda zorlu mahallelerin iyileştirilmesinde çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Bu bağlamda çalışma, plansız mahallelerin rehabilite edilmesinin bir yolu olarak sürdürülebilir tasarım uygulamaları ile toplum katılımını birleştirmeyi önermektedir. Aynı zamanda, nitel araştırma metodolojisi çerçevesinde, plansız alanlarda bağlama duyarlı çevresel rehabilitasyona ilişkin yaklaşımlar önerilmektedir. Çalışmada, metodolojik yaklaşım çerçevesinde, Ürdün'ün Amman şehrindeki Nazzal Mahallesi örnek vaka çalışması olarak ele alınmış ve saha gözlemi ile anket yöntemi, mahallede binalar arasındaki boşluklar, caddeler ve varsa açık/yeşil alanları içeren belirli sorunlu alanlar ölçeğinde haritalama analizi kullanılmaktadır. Çalışma, zorlu bağlamları rehabilite etmek için sürdürülebilir uygulamaları ve toplum katılımını birleştiren stratejiler geliştirerek sonuçlanmaktadır. Bu çalışma, resmi makamlar, şehir planlamacıları ve Ürdün'ün Amman kentinin yerel belediyesi tarafından kullanılabilecek, aynı zamanda diğer benzer kentsel bağlamlar için de genelleştirilebilecek etkili ve verimli iyileştirme yaklaşımlarına katkıda bulunabilir. Çalışma aynı zamanda, Amman Belediyesi, şehir plancıları ve resmi otoriteler tarafından kullanılabilecek, benzer kentsel bağlamlara genellenebilecek etkili ve verimli iyileştirme yaklaşımlarına katkı sağlayabilir
Özet (Çeviri)
Sustainable development from an environmental perspective provides cities globally with many benefits, such as enhanced environmental health and well-being for cities and urban communities. People with shifting towards urban areas, cities are left facing the severe outcomes of vast urbanization where the fast pace has led sometimes to development without proper planning for sustainable actions in many areas such as sustainable buildings and sustainable landscaping. Also, vast urbanization leads to the degradation of the overall conditions of both the built/natural environments furtherly as well as leaving urban communities living in unhealthy environmental conditions such as increased surface temperatures, surface floods, and air/noise pollution. Such urban poor areas with the worst built environment conditions, lacking sufficient planning and resources to plan and develop, are in need of some practical approaches that can effectively and strategically combine sustainable practices through their context. Traditional approaches often are not enough to improve unplanned challenging neighborhoods. As such, this study proposes combining sustainable design practices and community engagement as a way to achieve rehabilitation in unplanned neighborhoods. Also, the study within its qualitative research methodology, suggests approaches relevant for a context-sensitive environmental rehabilitation in unplanned contexts. The study, within its methodological approach, adopts Nazzal Neighborhood in Amman – Jordan as a case study for analysis as well as uses both site observation and questionnaire survey methods and mapping analysis at the scale of specific problematic areas within the neighborhood, which will include particular groups of buildings, spaces between buildings, streets, and open/green areas, if any. The study concludes by developing strategies that combine sustainable practices and community engagement to rehabilitate challenging contexts. This study can contribute to effective and efficient approaches for improvements that can be used by official authorities, urban planners, and the local municipality of Amman, Jordan, that can be further generalized to other similar urban contexts.