Tekstil atığından lif üretilmesi ve bu yolla beton matrisinin tokluğunun artırılması
Production of fibers from textile waste and increasing the toughness of concretematrix through this method
- Tez No: 993965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Betonun enerji yutma kapasitesi beton matrisinde yapılacak olan düzenlemeler ve çeşitli donatı elemanlarının kullanılması ile artabilmektedir. Enerji yutma kapasitesi ise tokluğu ifade etmektedir. Beton gibi gevrek malzemeler için tokluk önemli bir parametredir. Çünkü beton gibi üstün bir basınç dayanımına sahip malzemelerin ani göçme gibi bir sorunu olabilmektedir. Bu noktada, devreye beton matrisinin şekil değiştirme kapasitesinin artırılması girmektedir. Bunun için betonun sünekliği artırılabilir. Artan süneklik ile betonun şekil değiştirme limitleri artar. Bu sayede daha fazla şekil değiştirebilen beton zorlanmalara karşı daha fazla tolerans gösterebilir. Bu çalışmada agrega, lif ve su/çimento oranının beton matrisinde oluşturduğu toklaşma mekanizmaları incelenmiş, tekstil atığından lif üretilerek deneysel çalışmalarla uygun kullanım oranları ortaya konmuştur. Daha sonrasında ise, optimum lif kullanım oranı belirlenip deneyler tekrarlanmıştır. Tekrarlanan deneyler sonucunda ise tektstil atığından üretilen kumaş lifin diğer lifler gibi çalışabildiği ve beton matrisinin tokluğunu artırtıdığı sonucuna varılmıştır. Çalışmada, tokluk artışına önem verilmiştir çünkü tokluk artışı ile ani göçmelerin önüne geçebilir, daha sünek yapılar yapılabilir ve deprem gibi ülkemiz için yıkıcı sonuçları olan durumlar karşısında can ve mal güvenliğimizi artırabiliriz. Bu çalışma, 6 şubat 2023 yılında, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın aziz hatırasına ithaf edilmiş olup, çalışmadan elde edilebilecek faydaların, gelecekte gerçekleşecek olan depremlerde can ve mal kaybının önüne geçmesi arzu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The energy absorption capacity of concrete can be enhanced through modifications in the concrete matrix and the incorporation of various reinforcement elements. Energy absorption capacity corresponds to toughness, which is a critical parameter for brittle materials such as concrete. Despite its high compressive strength, concrete is susceptible to sudden failure. At this point, improving the deformation capacity of the concrete matrix becomes essential. This can be achieved by enhancing the ductility of concrete, which increases its deformation limits. As a result, ductile concrete can tolerate greater strains and demonstrate higher resilience against loading. In this study, the toughening mechanisms induced in the concrete matrix by aggregates, fibers, and the water-to-cement ratio were investigated. Fibers were produced from textile waste, and experimental studies were conducted to determine the appropriate usage ratios. Subsequently, the optimum fiber dosage was identified, and the experiments were repeated. The repeated tests demonstrated that fibers derived from textile waste function similarly to conventional fibers and effectively improve the toughness of the concrete matrix. Emphasis was placed on toughness enhancement in this research, as higher toughness can prevent sudden failures, enable the construction of more ductile structures, and ultimately improve safety in the face of earthquakes, which pose severe risks to both life and property in our country. This study is dedicated to the cherished memory of those who lost their lives in the devastating earthquake centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, with the aspiration that the outcomes of this research may contribute to mitigating casualties and losses in future seismic events.