Perkütan koroner girişim uygulanan hastalarda sağlık okuryazarlığı ve öz yeterlilik düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between health literacy and self-efficacy level in patients undergoing percutaneous coronary intervention
- Tez No: 993987
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu tanımlayıcı, ilişki arayıcı, kesitsel çalışmanın amacı Perkütan Koroner Girişim (PKG) uygulanan hastalarda sağlık okuryazarlığı ve öz yeterlilik düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, 08.08.2025-10.10.2025 tarihleri arasında Bursa Şehir Hastanesi kardiyoloji kliniklerinde yatan PKG uygulanan koroner arter hastaları oluşturmaktadır. Araştırma örneklemine ise araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan 138 hasta alınmıştır. Veriler“Birey Tanıtım Formu”,“Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği”(SOYÖ) ve“Kardiyak Öz Yeterlilik Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Post-Hoc test Bonferroni testi ve Sperman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmamızda; PKG uygulanan bireylerin SOYÖ puan ortalamaları 46,73±8,67, kardiyak öz yeterlilik puan ortalaması 25,53 ±8,82 bulunmuştur. Bu sonuçlar hastaların sağlık okuryazarlık düzeyinin ve kardiyak öz yeterlilik düzeyinin orta olduğunu göstermektedir. Hastaların Kardiyak Öz Yeterlilik Ölçeği ile SOYÖ toplam puan ortalamaları arasında zayıf düzeyde, pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p<0,05). Çalışan, geliri giderden fazla olan, ara sıra egzersiz yapan, kalp koruma diyeti uygulayan, düzenli sağlık kontrollerine giden, takip ve tedavi ile ilgili bilgi sahibi olan hastaların kardiyak öz yeterlilik puan ortalamaları anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p<0,05). Ayrıca çalışan, kalp koruma diyeti uygulayan, düzenli sağlık kontrolüne giden, takip ve tedavi ile ilgili bilgi sahibi olan ve PKG işlemi planlı olarak yapılan hastaların SOYÖ puan ortalamaları anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p<0,05). PKG uygulanan hastalara yönelik hemşirelik bakımı uygulamalarının hastaların sağlık okuryazarlık ve öz yeterlik düzeyini değerlendirilerek planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive, exploratory, cross-sectional study is to examine the relationship between health literacy and self-efficacy levels in patients undergoing Percutaneous Coronary Intervention (PCI). The study population consists of coronary artery disease patients who underwent PCI and were hospitalized in the cardiology clinics of Bursa City Hospital between 08.2025 and 09.2025. The research sample included 138 patients who met the inclusion criteria for the study. Data were collected using the“Individual Identification Form”,“Health Literacy Scale”and the“Cardiac Self-Efficacy Scale”. The Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Post-hoc Bonferroni test, and Spearman correlation analysis were used in the evaluation of the data. In our study, the mean Health Literacy Scale scores of individuals who underwent PCI were 46.73±8.67, and the mean cardiac self- efficacy scores were 25.53±8.82. These results indicate that patients health literacy and cardiac self-efficacy levels were moderate. A significant at a weak level , positive correlation was found between the mean Cardiac Self-Efficacy Scale and Health Literacy Scale total scores of the patients (p<0.05). Patients who were employed, had income exceeding expenses, exercised occasionally, following a heart-protective diet, had regular health checkups and were knowledgeable about follow- up and treatment had significantly higher mean cardiac self-efficacy scores (p<0.05). Additionally, patients who following a heart-protective diet, underwent regular health checkups, were knowledgeable about follow-up and treatment and had the procedure planned had significantly higher mean health literacy scale scores (p<0.05). It is recommended that nursing care practices for patients undergoing PCI be planned by assessing patients health literacy and self-efficacy levels.