Uluslararası öğrencilerde besin güvencesi, akdeniz diyetine uyum ve mental sağlık durumlarının değerlendirilmesi
Food security, mediterranean diet adherence, and mentalWell-being among international students
- Tez No: 993988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Üniversite öğrencilerinde besin güvencesizliği, sağlıklı beslenme örüntüleri ve mental iyi oluş, akademik başarı ve yaşam kalitesi açısından önemli belirleyiciler arasında yer almaktadır. Bu çalışma, Kastamonu Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan uluslararası öğrencilerin besin güvencesi durumu, Akdeniz diyetine uyum düzeyi ve mental iyi oluşları arasındaki ilişkileri değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte planlanan araştırma, 105'i (%52,8) kadın ve 94'ü (%47,2) erkek olmak üzere toplam 199 uluslararası öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler, yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanan anket formu aracılığıyla toplanmış; Besin Güvencesi Deneyim Ölçeği (FIES), Akdeniz Diyetine Uyum Ölçeği (MEDAS) ve Warwick–Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMWBS) kullanılarak değerlendirilmiştir. Bireylerin %56,8'inin besin güvencesiz olduğu saptanmıştır. Besin güvencesi olan ve olmayan gruplar arasında MEDAS toplam puanları (p<0,001) ve WEMWBS toplam puanları (p=0,040) açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Düşük Akdeniz diyeti uyum oranı besin güvencesiz grupta daha yüksek saptanmıştır (%63,7' ve %44,2). FIES toplam puanındaki artışın, MEDAS toplam puanlarında azalma ile ilişkili olduğu belirlenmiştir (r=−0,286; p<0,001). Benzer şekilde, FIES toplam puanındaki artışın WEMWBS toplam puanlarında azalma ile ilişkili olduğu saptanmıştır (r=−0,200; p=0,005). MEDAS toplam puanı ile WEMWBS toplam puanı arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p=0,557). Çoklu doğrusal regresyon analizine göre MEDAS toplam puanı (β=−0,28; p<0,001) ve WEMWBS toplam puanı (β=−0,19; p=0,006), besin güvencesizliği ile anlamlı düzeyde ilişkili değişkenler olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, Bu çalışmada uluslararası üniversite öğrencilerinde besin güvencesi durumu ile Akdeniz diyetine uyum ve mental iyi oluş düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Food insecurity, healthy dietary patterns, and mental well-being are important determinants of academic performance and quality of life among university students. This study aimed to evaluate the relationships between food security status, adherence to the Mediterranean diet, and mental well-being among international students studying at Kastamonu University. This cross-sectional and descriptive study was conducted with a total of 199 international students, including 105 females (52.8%) and 94 males (47.2%). Data were collected through face-to-face interviews using a structured questionnaire. Food security was assessed using the Food Insecurity Experience Scale (FIES), adherence to the Mediterranean diet was evaluated using the Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS), and mental well-being was measured with the Warwick–Edinburgh Mental Well-Being Scale (WEMWBS). It was found that 56.8% of the participants were food insecure. Significant differences were observed between food-secure and food-insecure groups in terms of MEDAS total scores (p<0.001) and WEMWBS total scores (p=0.040). The prevalence of low Mediterranean diet adherence was higher among food-insecure students (63.7%) compared to food-secure students (44.2%). A statistically significant negative correlation was found between FIES total scores and MEDAS total scores (r=−0.286; p<0.001). Similarly, FIES total scores were negatively correlated with WEMWBS total scores (r=−0.200; p=0.005). No significant association was observed between MEDAS and WEMWBS total scores (p=0.557). Multiple linear regression analysis revealed that MEDAS total score (β=−0.28; p<0.001) and WEMWBS total score (β=−0.19; p=0.006) were significant predictors of food insecurityIn conclusion, food insecurity among international university students is associated with adherence to the Mediterranean diet and mental well-being.