COVID-19'lu hastalar arasında tromboza neden olan risk faktörlerinin hastalık etiyopatogenezindeki rolünün belirlenmesi
Determining the role of risk factors causing thrombosis in the disease etiopathogenesis among the COVID-19 patients
- Tez No: 993991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN HACIŞEVKİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
Özet
SARS-CoV-2 enfeksiyonu, aşırı inflamasyon, hipoksi, immobilizasyon ve dissemine intravasküler pıhtılaşma nedeniyle venöz ve arteriyel tromboembolik hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Çalışmamızda; tromboz duyarlılığına yol açan gen değişimleri ile homosistein ve sitokin düzeylerinin COVID-19 hastalarındaki olası rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya; mutasyon analizi, sitokin ve homosistein çalışma grubu olmak üzere üç hasta grubu ve sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Mutasyon analiz çalışması için Dünya Sağlık Örgütü'nün sınıflandırmasına göre hafif (n:100), orta (n:80), ağır veya kritik (n:80) olmak üzere 260 hasta, sitokin ve homosistein düzeyinin değerlendirildiği çalışmaya ise 40 hasta ve 40 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Koagülasyon mekanizmasındaki tromboz oluşumuna katkıda bulunan FVLG1691A, FVA299G, MTHFRC677T ve MTHFRA1298C, PAI-14G/5G, PTG20210A gen mutasyonları multiplex RT-PCR yöntemi ile analiz edilmiştir. Ağır Covid-19 vakalarında önemli rol oynayan proinflamatuvar sitokinlerden serum IL1α, IL-6, TNF-α ve IFN-ɣ düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. MTHFC677T polimorfizmi ile ilişkili plazma homosistein düzeyleri HPLC yöntemiyle tayin edilmiştir. Aktif ağır veya kritik grup hastaların homosistein düzeylerinde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış tespit edilmiştir (p<0,05). MTHFR C677T ve A1298C gruplarında CC, CT ve AA, AC genotiplerini taşıyan hastalarda homosistein düzeyleri ile proinflamatuvar sitokin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir korelasyon saptanmıştır (r=0,392, p=0,012). Hasta gruplarında MTHFRC677T, MTHFRA1298C, PTG20210A, FVA1299G ve PAI-14G/5G genotipleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmezken (p>0,05), FVLG1691A genotipleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p<0,05). Sonuç olarak, FVLG1691A mutasyonu, artmış homosistein ve sitokin düzeyleri ile birlikte ileri yaş, erkek cinsiyet ve komorbidite varlığı, şiddetli COVID-19 gelişme riskini anlamlı düzeyde arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
SARS-CoV-2 infection predisposes to venous and arterial thromboembolism through hyperinflammation, hypoxia, immobilization, and disseminated intravascular coagulation (DIC). This study investigated the role of thrombosis-associated gene variants, homocysteine, and cytokine levels in COVID-19 patients. A total of 260 patients were classified by disease severity: mild (n=100), moderate (n=80), and severe/critical (n=80) for mutation analysis. Cytokine and homocysteine levels were assessed in 40 patients and 40 healthy controls. Mutations in FV (LG1691A, A299G), MTHFR (C677T, A1298C), PAI-1 (4G/5G), and PT G20210A were analyzed via multiplex RT-PCR.The serum levels of proinflammatory cytokines, including IL-1α, IL-6, TNF-α, and IFN-γ, were determined using the ELISA technique. Plasma homocysteine levels found to be associated with the 677 C-T polymorphism in the MTHFR gene were analyzed by HPLC. A statistically significant increase in homocysteine levels was observed in active severe/critical COVID-19 patients compared to controls (p<0.05). In patients carrying CC, CT, AA, and AC genotypes of MTHFR C677T and A1298C, a positive and statistically significant correlation was found between homocysteine levels and proinflammatory cytokine levels (r = 0.02, p<0.05). No statistically significant associations were observed among MTHFR C677T, MTHFR A1298C, PT G20210A, FV A299G, and PAI-1 4G/5G genotypes (p>0.05); however, FV LG1691A genotypes showed statistically significant differences (p<0.05). In conclusion, the FVLG1691A mutation, along with increased homocysteine and cytokine levels, as well as advanced age, male sex, and the presence of comorbidities, significantly increased the risk of developing severe COVID-19.