Ratlarda oluşturulan deneysel endometriozis modelinde trombosit kaynaklı mitokondri transplantasyonu tedavisinin metabolomiks ve lipidomiks düzeyde araştırılması
Investigation of platelet-derived mitochondrial transplantation therapy at the metabolomics and lipidomics levels in an experimental endometriosis model in rats
  1. Tez No: 993990
  2. Yazar: ÖMER FARUK KIRLANGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biyokimya, Obstetrics and Gynecology, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, deneysel endometriozis modelinde trombosit kaynaklı mitokondri transplantasyonunun hücresel enerji metabolizması, inflamasyon, fibrozis ve doku rejenerasyonu üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, 6–8 haftalık 28 adet Sprague–Dawley tipi dişi sıçan Sham, ShamMit, Endo ve EndoMit olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Endometriozis modeli, uterin horn dokusunun karın ön duvarına ototransplantasyonu ile oluşturulmuştur. Trombositlerden izole edilen mitokondrilerin membran bütünlüğü ve potansiyeli korunmuş olup, transplantasyon sonrası ektopik endometriyal dokuda biyodağılım gösterdikleri belirlenmiştir. Ektopik endometriyal implant hacmi Endo grubunda zamana bağlı olarak artarken (p<0,05), EndoMit grubunda Endo grubuna kıyasla anlamlı düzeyde azalmıştır (p<0,05). Endo grubunda vücut ağırlığı azalırken, EndoMit grubunda büyük ölçüde korunmuştur (p<0,05). Serum TG, LDL ve E2 düzeyleri Endo ve EndoMit gruplarında Sham gruplarına göre artış göstermiştir (p<0,05); total kolesterol, HDL ve progesteron düzeylerinde gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Histolojik incelemede inflamatuvar hücre infiltrasyonunun Endo grubunda arttığı, EndoMit grubunda ise bu artışın daha belirgin olduğu saptanmıştır (p<0,05). Buna karşın fibrozis düzeyleri EndoMit grubunda Endo grubuna göre anlamlı olarak azalmıştır (p<0,05). CD10, CD38 ve ER-α ekspresyonları Endo grubunda artarken, EndoMit grubunda azalmıştır (p<0,05). Metabolomik analizlerde 214, lipidomik analizlerde ise 720 metabolit tespit edilmiş; Endo ve EndoMit grupları arasında anlamlı metabolik ve lipidomik farklılıklar belirlenmiştir. Sonuç olarak, trombosit kaynaklı mitokondri transplantasyonunun deneysel endometriozis modelinde enerji metabolizmasını destekleyerek inflamasyon ve fibrotik yanıtı modüle ettiği, doku rejenerasyonunu iyileştirdiği ve ektopik implant büyümesini sınırladığı gösterilmiştir. Bu yaklaşımın endometriozis tedavisi için yenilikçi ve potansiyel bir terapötik seçenek olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to investigate the effects of platelet-derived mitochondrial transplantation on cellular energy metabolism, inflammation, fibrosis, and tissue regeneration in an experimental endometriosis model. A total of 28 female Sprague–Dawley rats aged 6–8 weeks were randomly assigned to four groups: Sham, ShamMit, Endo, and EndoMit. The endometriosis model was established by autotransplantation of uterine horn tissue onto the anterior abdominal wall. Mitochondria isolated from platelets preserved membrane integrity and membrane potential, and post-transplantation analyses confirmed their biodistribution within ectopic endometrial tissue. Ectopic endometrial implant volume increased in a time-dependent manner in the Endo group (p < 0.05), whereas a significant reduction was observed in the EndoMit group compared with the Endo group (p < 0.05). Body weight decreased in the Endo group but was largely preserved in the EndoMit group (p < 0.05). Serum triglyceride, LDL, and estradiol (E2) levels were elevated in both Endo and EndoMit groups compared with the Sham groups (p < 0.05); however, no significant differences were observed among groups in total cholesterol, HDL, or progesterone levels. Histological examination revealed increased inflammatory cell infiltration in the Endo group, with a more pronounced increase in the EndoMit group (p < 0.05). In contrast, fibrosis levels were significantly reduced in the EndoMit group compared with the Endo group (p < 0.05). Expression levels of CD10, CD38, and estrogen receptor alpha (ER-α) were elevated in the Endo group but significantly decreased in the EndoMit group (p < 0.05). Metabolomic analyses identified 214 metabolites, while lipidomic analyses detected 720 metabolites, revealing significant metabolic and lipidomic differences between the Endo and EndoMit groups. In conclusion, platelet-derived mitochondrial transplantation in an experimental endometriosis model was shown to support energy metabolism, modulate inflammatory and fibrotic responses, enhance tissue regeneration, and limit ectopic implant growth. These findings suggest that this approach may represent a novel and promising therapeutic strategy for the treatment of endometriosis.