İki ülke arasında mezuniyet sonrası kadın hastalıkları ve doğum eğitiminin karşılaştırılması: Türkiye-Almanya
Comparison of postgraduate obstetrics and gynecology education between two countries: Türkiye-Germany
  1. Tez No: 993992
  2. Yazar: ŞEYMA OSMANLIOĞLU COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL İREM BUDAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu nitel çalışma, Türkiye ve Almanya'daki Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlık eğitim sistemlerini, asistan hekimlerin deneyimleri üzerinden karşılaştırmayı ve eğitim kalitesini artırmaya yönelik kapsamlı reform önerileri sunmayı amaçlamıştır. Yöntem: Araştırma, her iki ülkedeki asistanlarla yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleri kullanılarak nitel yöntemle desenlenmiş ve karşılaştırmalı tematik analiz ile incelenmiştir. Bulgular: Analizler, kadın doğumun içsel motivasyon kaynağı olmasına rağmen, bu motivasyonun her iki ülkede de sistemik dış faktörler karşısında sönük kaldığını göstermiştir. Türkiye'de yoğun iş yükü ve dikey hiyerarşi tükenmişliğe yol açarken; Almanya'da yapılandırılmış eğitim eksikliği, rehberlik yetersizliği ve vaka erişiminin rastlantısallığı yetersizlik hissine neden olmaktadır. Ayrıca, cerrahi yeterliliğin kişisel çabaya bağlı olması ve etik/iletişim gibi teknik olmayan becerilerin sistematik eğitiminin eksikliği her iki sistemin ortak sorunudur. Sonuç ve Öneriler: Türkiye ve Almanya için ortak öneriler şunlardır: Eğitimi süreden bağımsız kılan, şeffaf, ölçülebilir ve gözetim sorumluluğunu netleştiren Devredilebilir Mesleksel Etkinlikler (Entrustable Professional Activities - EPA) modeline geçiş, mentorluk programlarının zorunlu kılınması, pratik becerileri ve cerrahi yeterliliği ölçen (OSCE/mini-CEX) objektif değerlendirme mekanizmalarının entegrasyonu, iş-yaşam dengesini destekleyen esnek çalışma ve doğum sonrası hakların iyileştirilmesi gibi düzenlemeler hızla hayata geçirilmelidir. Eğitimde standartlaşma ve hesap verebilirlik için ulusal denetim ve akreditasyon sistemlerinin kurulması, kurumsal farklılıkların yol açtığı eşitsizlikleri gidermenin anahtarıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This qualitative study aimed to compare the structural, curricular, and evaluation mechanisms of Obstetrics and Gynecology (Ob/Gyn) residency training systems in Turkey and Germany, utilizing the in-depth experiences of resident physicians. The research sought to identify misalignments between contemporary physician career expectations and existing training systems, to provide evidence-based, comprehensive reform recommendations for enhancing residency education quality on both national and international scales. Method: The research was designed using a qualitative methodology, and the data collection tool employed was semi-structured focus group interviews with Ob/Gyn residents from both countries. The resulting data were analyzed using a comparative thematic analysis method. Findings: The analyses indicated that Ob/Gyn is a source of strong intrinsic motivation (human-centered service, sense of competence); however, this motivation is undermined by systemic extrinsic factors in both nations. In Turkey, heavy workload and a vertical hierarchy lead to burnout, whereas in Germany, a lack of structured curriculum, insufficient guidance, and the randomness of case access create feelings of inadequacy. Furthermore, a shared challenge in both systems is that achieving surgical competence is dependent on personal effort rather than structural provision, and there is a lack of systematic training for non-technical skills such (ethics and communication). Conclusion and Recommendations: Joint recommendations for Turkey and Germany include: Transitioning to the Entrustable Professional Activities (EPA) model to ensure competency-based, measurable, and transparent supervision that decouples training from duration; mandating mentorship programs; integrating objective evaluation mechanisms (OSCE/mini-CEX) to measure practical and surgical competence; and urgently implementing regulations that support work-life balance, such as flexible work arrangements and improved post-partum rights. Establishing national oversight and accreditation systems is key to standardizing education and mitigating inequalities caused by institutional variance.