Farklı su kısıtı koşullarında, prolin uygulamalarının yem bezelyesinde (Pisum sativum spp. arvense L.) verim, kalite parametreleri ve enzim aktiviteleri üzerine etkisi
The effect of proline applications in feed under different water limit conditions. yield, quality in pea (Pisum sativum spp. arvense lL.) effect on parameters and enzyme activities
- Tez No: 994021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kuraklık stresi altında yetiştirilen yem bezelyesi fidelerinde farklı prolin uygulamalarının bitki gelişimi ile bazı fizyolojik ve biyokimyasal özellikler üzerindeki etkilerini incelemektir. Kuraklık, tarımsal üretimde verimliliği sınırlayan en önemli çevresel faktörlerden biridir. Prolin ise bitkilerde stres koşullarına karşı koruyucu rol oynayan bir amino asit olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, farklı sulama seviyeleri ve prolin dozlarının yem bezelyesi gelişimine katkıları değerlendirilmiştir. Yöntem: Araştırma 2024 yılında Atatürk Üniversitesi seralarında yürütülmüştür. Deneme tesadüf parselleri deseninde, üç sulama seviyesi (%100, %70, %40) ve dört prolin dozu (0, 5, 10, 20 mM) ile toplam 108 saksıda gerçekleştirilmiştir. Bitki gelişim parametreleri, fizyolojik ölçümler (su içeriği, klorofil) ve biyokimyasal analizler (prolin birikimi, MDA, antioksidan enzimler) değerlendirilmiştir. Veriler istatistiksel analizlerle karşılaştırılmıştır. Bulgular: Kuraklık stresi bitki gelişimini olumsuz etkilemiştir. %40 sulama koşullarında gelişim parametreleri en düşük bulunmuştur. Prolin uygulamaları özellikle tam sulama koşullarında olumlu etki göstermiş, 10 mM doz en yüksek yaş ağırlığı sağlamıştır. Fizyolojik ölçümlerde prolin yaprak su içeriğini ve klorofil miktarını korumuştur. Biyokimyasal analizlerde prolin MDA düzeylerini azaltmış ve antioksidan enzim aktivitelerini artırmıştır. Sonuç: Sonuçlar, kuraklık stresinin yem bezelyesi gelişimini sınırladığını göstermektedir. Prolin uygulamaları su kısıtı olmayan koşullarda daha belirgin yarar sağlamıştır. Kuraklık koşullarında etkisi sınırlı olsa da fizyolojik ve biyokimyasal parametrelerde koruyucu rol oynamıştır. Bu nedenle prolin, kuraklık stresine karşı destekleyici bir uygulama olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to investigate the effects of different proline applications on plant growth as well as certain physiological and biochemical traits of forage pea (Pisum sativum spp. arvense L.) seedlings grown under drought stress. Drought is one of the most important environmental factors limiting agricultural productivity. Proline, on the other hand, is an amino acid that plays a protective role in plants under stress conditions. In this context, the contributions of different irrigation levels and proline doses to forage pea growth were evaluated. Methods: The research was conducted in 2024 in the greenhouses of Atatürk University. The experiment was arranged in a randomized complete block design with three irrigation levels (100%, 70%, 40%) and four proline doses (0, 5, 10, 20 mM), resulting in a total of 108 pots. Plant growth parameters, physiological measurements (leaf water content, chlorophyll concentration), and biochemical analyses (proline accumulation, malondialdehyde [MDA], antioxidant enzyme activities) were evaluated. Data were statistically analyzed and compared. Results: Drought stress negatively affected plant growth. Growth parameters were lowest under 40% irrigation conditions. Proline applications showed positive effects particularly under full irrigation (100%), with the 10 mM dose providing the highest fresh weight. In physiological measurements, proline helped maintain leaf water content and chlorophyll concentration. Biochemical analyses revealed that proline reduced MDA levels and enhanced antioxidant enzyme activities. Conclusion: The results demonstrate that drought stress limits forage pea growth. Proline applications provided more pronounced benefits under non-limiting water conditions. Although its effects were limited under drought, proline played a protective role in physiological and biochemical parameters. Therefore, proline can be considered a supportive treatment against drought stress in forage pea cultivation.