Necâtî Bey Dîvânı'ndaki kozmik unsurlar
Cosmic elements in Necâtî Bey's Dîvân
- Tez No: 994032
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KEMAL TAVUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
This study briefly introduces the life, art, and works of Necatî Bey, who lived in the 15th century. The introductory section of our study covers the poet's life, art, and divan. Following this section, the first section focuses on the Cosmic Elements in Necatî Bey's Divan, the main topic of our research. This section explains the celestial bodies identified and the analogies they employ in the divan. These expressions are then supported by exemplary couplets and visuals from the poet's divan. When we look at the abundance of celestial bodies identified in the study, we see that the poet was aware of the cosmic realm, a subject of science at the time, and that he incorporated it into his poems. This poetic horizon we identified reveals the significance of Fuzûlî's statement,“A poem without knowledge becomes a wall without foundation, and a wall without foundation is quite credible.”In other words, a poem without knowledge is like a wall without foundation, and a wall without foundation is credible. We also see that Necâtî Bey followed this principle. Regarding the reflection of cosmic elements in the study's poetry, we observed that the analogies draw from life, and particularly address the human being, the true subject of literature. We demonstrated both the importance of the human being's place in literature and the development of our field as a living being. With these analogies, we tried to remind once again that the poet was a very important light for the generations that came after him and for literary researchers, and we concluded our work.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada 15.yüzyılda yaşamış olan Necâtî Bey'in hayatı, sanatı ve eserleri kısaca tanıtılmıştır. Çalışmamızın giriş bölümünde şairimizin hayatına, sanatına ve divanına yer verilmiştir. Bu bölümün akabinde birinci bölüme geçilmiş, araştırmamızın ana konusunu teşkil eden Necâtî Bey Dîvânı'ndaki Kozmik Unsurlar üzerinde durulmuştur. Bu bölüm içerisinde tespit edilen kozmik unsurların neler olduğu ve divanda ne gibi benzetmelerle kullanıldığı anlatılmış, ardından bu ifadeler şairimizin divanında tespit edilen örnek beyitlerle ve desteklenmiştir. Çalışmadaki tespit edilen gök cisimlerinin fazlalığına baktığımızda şairin o dönemde fen biliminin bir konusu olan kozmik alemden haberdar olduğu ve bunu şiirlerinde yoğurduğuna şahit oluyoruz. Tespit ettiğimiz şairin bu ufku bizlere Fuzûlî'nin“İlimsiz şiir esâsı yok dîvâr olur ve esassız dîvâr gayette bî-îtibâr olur.”Yani ilmi bir dayanağı olmayan şiir temeli olmayan bir duvar gibidir ve böyle bir duvar da itibarsız olur sözünün ne denli önemli olduğunu ve Necâtî Bey'in de bu düstür üzere yol izlediğini göz önüne çıkardık. Çalışmadaki kozmik unsurların şiire yansımasına ise benzetmelerin hayatın içinden ve özellikle edebiyatın asıl konusu olan insanı ele aldığını gördük. İnsanın edebiyattaki yerinin hem önemli olduğunun hem de sahamızın canlı bir varlık olarak geliştiğini gözler önüne serdik. Bu benzetmelerle şairin kendisinden sonra gelen nesiller ve edebiyat araştırmacıları için çok önemli bir ışık olduğunu bir kez daha hatırlatmak için çabaladık ve çalışmamızı nihayete erdirdik.