Akdeniz iklim koşullarında yetişen çarkıfelek meyvesinin (Passiflora edulis f. edulis) kabuklarından pektin ekstraksiyon yöntemleri ve karakterizasyonu
Extraction methods and characterization of pectin from passion fruit (Passiflora edulis f. edulis) peels grown under Mediterranean climate conditions
  1. Tez No: 994043
  2. Yazar: İPEK BAYRAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA AKTAR KÜÇÜKASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde mor çarkıfelek meyvesinin bilinirliği gitgide artmaktadır; meyvenin, gıda endüstrisinde yaygın kullanımıyla atık olan kabuk kısımlarından pektin ekstrakte edilmesi sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, Türkiye (Gazipaşa) iklim koşullarında yetişen çarkıfelek meyvesinin kabuklarından literatürde ilk kez en uygun ekstraksiyon yöntemini belirlemek adına dört farklı yöntemle pektin ekstrakte edilmiştir. Çalışmamızda pektin üretmek için geleneksel asit ile ekstraksiyon (95 °C, 60 dakika), mikrodalga destekli ekstraksiyon (600 Watt, 9 dakika), ultrases destekli ekstraksiyon (85 °C, 30 dakika, 37 kHz), ultrases destekli geleneksel asitle ekstraksiyon (95 °C, 30 dakika ardından 30 dakika, 37 kHz) yöntemleri seçilmiştir. Yöntemlerde sitrik asit, pH 2,0 ve 1:30 katı sıvı oranı sabit tutulmuştur. Pektinlerin fizikokimyasal özellikleri; verim, nem, esterleşme derecesi, galakturonik asit, renk değerleri, su ve yağ tutma kapasitesi, toplam antioksidan kapasitesi analizleri ile belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre tüm pektin örneklerinin yüksek esterleşme derecesine sahip olduğu saptanmıştır. Verim (%10,98-15,97) ve nem (%3,80-5,85) bulgularında ekstraksiyon yöntemleri arasında fark bulunmamıştır (p>0,05). En yüksek esterleşme derecesine, galakturonik asit içeriğine ve yağ tutma kapasitesine sahip olan pektin ultrases destekli ekstraksiyon yöntemiyle elde edilirken (p<0,05); en yüksek su tutma kapasitesine ve toplam antioksidan kapasitesine sahip olan pektin ise mikrodalga destekli ekstraksiyon yöntemiyle elde edilmiştir (p<0,05). Elde edilen pektinler, ticari pektinden daha üstün özellikler göstermiştir. FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) spektrumlarında spesifik bantların varlığı ile ürünlerin pektin olduğu doğrulanmıştır. Bu çalışmada kısa işlem süresi ve pektinlerin fizikokimyasal özellikleri düşünüldüğünde mikrodalga destekli ekstraksiyon yöntemi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, recognition of the purple passion fruit (Passiflora edulis f. edulis) has gained significant traction. Given its widespread application in the food industry, extracting pectin from the resultant waste fractions is of significant importance for sustainability and the global economy. In this study, pectin from passion fruit cultivated under Turkish (Gazipaşa) climatic conditions —for the first time in the literature— was extracted using four different methods to determine the optimum extraction technique. Conventional acid extraction (95 °C, 60 min), microwave-assisted extraction (600 Watt, 9 min), ultrasound-assisted extraction (85 °C, 30 min, 37 kHz), and ultrasound-assisted conventional acid extraction (95 °C, 30 min followed by 30 min, 37 kHz) were selected for pectin production. Citric acid (pH 2.0) and a solid-liquid ratio of 1:30 were maintained constant across all methodologies. The physicochemical properties of the pectins were characterized through analyses of yield, moisture content, degree of esterification (DE), galacturonic acid content (GA), color values, water and oil holding capacities (WHC/OHC), and total antioxidant capacity. The results indicated that all pectin samples possessed a high degree of esterification. No statistically significant differences were observed among the extraction methods regarding yield (10.98%–15.97%) and moisture (3.80%–5.85%) contents (p>0.05). While pectin produced via ultrasound-assisted extraction yielded the highest DE, GA content, and OHC (p<0.05), pectin obtained through microwave-assisted extraction exhibited the highest WHC and total antioxidant capacity (p<0.05). The pectins demonstrated superior characteristics compared to commercial pectin. The identity of the products as pectin was verified by the presence of specific bands in their FTIR spectra. Considering reduced processing time and resultant physicochemical properties of the pectins, the microwave-assisted method shows significant promise.