Reformulating traditional meat-based dishes to reduce carbon emissions
Karbon emisyonunu azaltmak amacıyla geleneksel et-bazlı yemeklerin yeniden formülasyonu
  1. Tez No: 994073
  2. Yazar: İSMAİL DALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. SİBEL ÖZİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Hayvancılık, insan beslenmesi ve ekonomik istikrar açısından hayati bir rol oynamasına rağmen, özellikle metan (CH₄) ve diazot monoksit (N₂O) salınımları yoluyla sera gazı (GHG) emisyonlarına önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Gıda sektörünün çevresel etkisini azaltmak amacıyla, tüketicileri et bazlı beslenme alışkanlıklarından daha sürdürülebilir alternatiflere yönlendirecek alternatif gıda formülasyonlarının geliştirilmesine acil ihtiyaç vardır. Sürdürülebilirlik perspektifinden bakıldığında, et bazlı yemeklerin yeniden formülasyonu, çevresel hedefler ile tüketici beklentileri arasında köprü kurmanın önemli bir yolu haline gelmiştir. Sürdürülebilirlik çok boyutlu bir kavram olup, kültürel kabul edilebilirlik gıda sürdürülebilirliğinin temel bileşenlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Formülasyonun yeniden düzenlenmesine yönelik çalışmaların büyük bölümü daha çok katı, hızlı tüketim (fast-food) ürünlerine odaklanmışken; birçok kültürde güçlü kültürel öneme sahip geleneksel yarı katı yemeklere sınırlı ilgi gösterilmiştir. Bu çalışma, yarı katı yapıya sahip, et bazlı geleneksel bir Türk yemeği olan Keşkek üzerine odaklanarak bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda iki aşamalı bir yaklaşım uygulanmıştır: (1) et içeriğinin %25, %50 ve %75 oranlarında kademeli olarak azaltılarak farklı varyasyonların oluşturulması ve (2) et miktarı kademeli olarak azaltılırken, lezzet eşleştirme tat uyum ilkeleri doğrultusunda özel olarak tasarlanmış aromatik bitkisel stokların kullanılması. Bu yaklaşım, mevcut literatürdeki önemli bir boşluğu ele almaktadır. Elde edilen sonuçlar, et miktarının %75'e kadar azaltılmasının katılımcılar tarafından belirgin bir fark oluşturmadığı şeklinde tolere edildiğini göstermiştir. Ancak, kademeli et azaltımıyla birlikte uygulanan aromatik bitkisel stok ilavelerinin, ürünlerin duyusal algısını iyileştirmediği saptanmıştır. İki boyutlu duyusal analiz sonuçları, et tadı, et aroması ve yapışkan doku özelliklerinin örnekler arasındaki algısal farklılaşmanın temel belirleyicileri olduğunu ortaya koymuş ve bu özelliklerin, tüketiciler tarafından Keşkek'in kabulünde başlıca unsurlar olduğunu doğrulamıştır. Sonuçlar, yarı katı geleneksel et bazlı yemeklerin, geleneksel duyusal özelliklerinden ödün vermeden sürdürülebilir şekilde yeniden formüle edilmesine yönelik yenilikçi bir yol sunduğunu ortaya koymakta olup, dünya genelindeki benzer kültürel miras yemeklerine de uygulanabilecek bir model önermektedir.
Özet (Çeviri)
Although livestock farming plays a vital role in human nutrition and economic stability, it is a significant contributor to greenhouse gas (GHG) emissions, particularly methane (CH₄) and nitrous oxide (N₂O). To mitigate the environmental impact of the food sector, there is an urgent need to develop alternative food formulations that encourage consumers to shift from meat-based diets to more sustainable options. For sustainability, modification of dishes that are rich in meat is important to bridge environmental goals with consumer expectations. Sustainability is a multi-dimensional concept and cultural acceptability is a major component of food sustainability. While reformulation studies have largely focused on solid, fast-food products, limited attention has been given to traditional semi-solid dishes that carry strong cultural significance in many cultures. This study addresses this gap by focusing on Keşkek, which is a semi-solid, meat-based traditional Turkish food. For this purpose, two steps approaches were used: (1) reducing the meat content progressively by 25%, 50%, and 75% to create different variations, and (2) incorporating aromatic plant-based stocks, specifically designed by considering flavor pairing principles, while progressively reducing the meat content. This approach addresses a notable gap in existing literature. The results showed that reducing meat content by up to 75% tolerated by participants without a noticeable difference. However, incorporating aromatic plant-based stocks, while progressively reducing the meat content did not improve perception of the products. Two step sensory analysis showed that meaty taste, meaty aroma, and sticky texture were the main sensory attributes for perceived differences among the samples. That confirms that these attributes are the main attributes for that give the properties of Keşkek. The findings highlight a novel pathway for sustainable reformulation of semi-solid traditional meat-based foods without compromising their traditional sensory attributes, offering a model applicable to similar heritage dishes worldwide.