Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tavsiye edilen ve farklı yayınevleri tarafından yayınlanan resimli öykü kitapları görsellerinin öyküyü yansıtma potansiyeli
The potential of the visuals of illustrated storybooks recommended by the Ministry of National Education and published by different publishing houses to reflect the story
- Tez No: 994079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Kitap illüstrasyonlarının günümüzde oldukça yaygınlaşmış olması özellikle çocuk edebiyatı başta olmak üzere birçok alanda kullanıldığı görülmektedir. İllüstrasyonlar, anlatılmak istenilenin görsel ifade biçimleriyle yansıtılması sonucunda ortaya çıkan ürünlerdir. Bu araştırmada öykü kitaplarında kullanılan illüstrasyonların öykünün yansıtılmasında ve anlamının aktarılmasındaki rolünün incelenmesi ele alınmıştır. Araştırma kapsamına alınan resimli çocuk öykü kitaplarının yazıları silinerek, ilkokul 3 ve 4. sınıf öğrencilerine sunulmuş ve resimleri inceleyerek öyküyü yazmaları istenmiştir. Öykünün orijinali ile öğrencilerin yazdıkları öykülerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Bu karşılaştırma sonunda öykü illüstrasyonlarının öykünün başlığı, karakterleri, öykünün kurgusu, mekânları, iletisi, öykünün yarattığı duygu boyutlarında incelenmiş, analizler sonunda incelenen eserler arasında farklılık gösterdiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Uzman görüşleriyle iyi örnekler olarak seçilen gerek Milli Eğitim Bakanlığı gerekse özel yayınevleri tarafından yayımlanan resimli öykü kitaplarının kapak tasarımından illüstrasyonlara kadar resimlemelerde sorunların olduğu, kitaplardaki içeriğin illüstrasyonlar yoluyla tahmin edilme düzeyinde kitaplar arasında görece farklar olsa da genel olarak düşük olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan kitapların, illüstrasyon–metin uyumu ve iletinin tutarlı biçimde yansıtılması açısından daha bütüncül bir yapı sunmuştur. Özel yayınevlerine ait bazı kitaplarda ise bu uyumun sınırlı kaldığı görülmüştür. Kapak ve iç illüstrasyonların, öğrencilerin başlık tahmini yapmalarına, olay örgüsünü yapılandırmalarına ve öykünün iletisini kavramalarına katkı sağladığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlara yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The widespread use of book illustrations today is particularly evident in children's literature and many other fields. Illustrations are products that emerge as a result of reflecting what is to be conveyed through visual forms of expression. This study examines the role of illustrations used in storybooks in reflecting the story and conveying its meaning. The text of the illustrated children's storybooks included in the study was removed, and the books were presented to third and fourth grade elementary school students, who were asked to write the story by examining the pictures. The original story was compared with the stories written by the students. This comparison ultimately examined story illustrations in terms of the story's title, characters, plot, settings, message, and the emotional dimension created by the story. The analyses concluded that the works examined differed in these aspects. Based on expert opinions, it was concluded that there are problems with the illustrations in picture storybooks selected as good examples and published by both the Ministry of National Education and private publishing houses, from cover design to illustrations. Although there are relative differences between books in terms of the level at which the content can be inferred through illustrations, the overall level is low. The books published by the Ministry of National Education offer a more comprehensive structure in terms of the harmony between illustrations and text and the consistent reflection of the message. However, in some books published by private publishing houses, this harmony has been found to be limited. It has been determined that the cover and interior illustrations contribute to students' ability to predict the title, structure the plot, and understand the message of the story. Recommendations have been developed based on these results.