Resimde zihinsel algı
Daily life and contemprorary art relationship
  1. Tez No: 994078
  2. Yazar: EŞREF YAKALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Resim sanatı, insanlık tarihinin başlangıcından bu yana bireylerin duygusal, düşünsel ve zihinsel dünyalarını ifade etmelerine olanak tanıyan temel bir iletişim aracı olarak varlığını sürdürmektedir. Sanatçı, duyuları aracılığıyla algıladığı dış gerçekliği kendi yaşam deneyimleri, kültürel birikimi ve içsel süreçleri doğrultusunda zihinsel bir süzgeçten geçirerek yeniden yapılandırmakta ve özgün imgeler hâlinde yüzeye aktarmaktadır. Bu yaratım süreci, sanatçının içsel dünyasındaki duygu ve düşüncelerin görsel bir dile dönüşmesini sağlamaktadır. Sanat eserinin izleyiciyle karşılaşmasıyla birlikte, sanatçının zihinsel süreçlerinden geçerek oluşan imgeler, izleyicinin bireysel deneyimleri, psikolojik durumu ve algısal kapasitesi doğrultusunda yeniden yorumlanmakta ve her bireyde farklı anlam katmanları üretmektedir. Bu nedenle sanat eserinin anlamı, sabit ve tek yönlü bir yapı olmaktan çıkarak izleyicinin bilişsel, kültürel ve duygusal birikimi çerçevesinde sürekli dönüşen dinamik bir olgu hâline gelmektedir. Resimde zihinsel algı, hem sanatçının yaratım sürecindeki içsel yönelimleri hem de izleyicinin algılama ve anlamlandırma süreçlerini kapsayan çok katmanlı bir etkileşim alanı olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda çalışma, zihinsel süreçlerin sanatsal üretim üzerindeki yansımalarını ele almakta; görsel algı, imge, bilişsel yorumlama ve estetik deneyim arasındaki ilişkiyi kuramsal temeller doğrultusunda incelemektedir. Araştırma, zihinselliğin resim sanatındaki rolünü ortaya koyarak, sanatçı–eser–izleyici üçgeninde oluşan anlam üretim süreçlerini daha kapsamlı bir çerçevede değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of human history, painting has existed as a fundamental means of communication, enabling individuals to express their emotional, intellectual, and mental worlds. The artist reconstructs external reality perceived through their senses through a mental filter, drawing on their own life experiences, cultural background, and internal processes, and then transfers it to the surface as original images. This creative process enables the emotions and thoughts of the artist's inner world to be transformed into a visual language. As the artwork encounters the viewer, the images formed through the artist's mental processes are reinterpreted in line with the viewer's individual experiences, psychological state, and perceptual capacity, generating different layers of meaning for each individual. Therefore, the meaning of the artwork ceases to be a fixed and unidirectional construct and becomes a dynamic phenomenon that constantly evolves within the framework of the viewer's cognitive, cultural, and emotional background. Mental perception in painting is considered a multilayered interactive field encompassing both the artist's internal orientations during the creative process and the viewer's processes of perception and interpretation. In this context, the study examines the reflections of mental processes on artistic production. It examines the relationship between visual perception, imagery, cognitive interpretation, and aesthetic experience based on theoretical foundations. By revealing the role of mentality in painting, the research aims to evaluate the meaning-making processes that occur within the artistwork-viewer triangle within a more comprehensive framework.