Anal sfinkter yetmezliklerinin manometri ve EMG ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 99409
  2. Yazar: ÖMER ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KÖKSAL ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
VI. ÖZET Anal inkontinans, genel populasyonda çok fazla rastlanmasa da (%2.2-6.9) kişilerin sosyal yaşamını ve işini etkileyen, stres altında bırakan ve izole eden bir durumdur. Hemen her yaşta kişide görülebilmektedir. Anal inkontinanslı kişilerin anal kanalında hem anatomik hem de fonksiyonel değişikliklere yol açmaktadır. Anal kontinans tek bir mekanizma ya da faktöre bağlı olmayan kompleks bir mekanizmadır. Tek bir parametreye bağlı kalıp kontinans konusunu araştırmak eksik bir işlem olacaktır. Anal manometrinin bulunması ile anal kanaldaki basınç değişiklikleri, anal EMG ile de sinir iletimindeki bozukluklar ve sfınkterlerdeki defekt ortaya konabilmiştir. Anamnez, anal muayene ve rektoskopi ile birlikte anal sfınkter yetmezliğinin tespitinde bu iki test yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, 22'si erkek, 8'i kadın olmak üzere toplam 30 anal inkontinans şikayetli hasta ve 16'sı erkek, 4'ü kadın toplam 20 kişilik kontrol grubundan oluşmaktadır. Hasta grubunun yaş ortalaması 30 ±14.3, kontrol grubunun yaş ortalaması 26.1 ±9.1 olarak bulunmuştur. Bu çalışmada anal manometri ile OSİB (Ortalama Sfınkter İstirahat Basıncı), OMSB (Ortalama Maksimum Sıkıştırma Basıncı), ASU (Anal Sfınkter Uzunluğu), RAİR (Rekto-anal inhibitor Refleks), RD (Rektal Duyarlılık) ve MTV (Maksimum Tolere edilen Volüm) ölçülerek ve anal EMG ile sinir iletimini bakılarak sfınkter kaslarında defekt olup olmadığını tespit edilmiştir. Ayrıntılı anamnez ve anal muayene ile birlikte anal manometri ve EMG uygulanarak tedavinin belirlenmesinde önemli yeri olan etyoloj ileri araştırılmıştır. Anal inkontinanslı hastalarda, anal sfınkterde; OSİB, OMSB düşük olarak bulunmuştur. RD, MTV, ASU ve RAİR, anal inkotinanslı hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı olarak farklı bulunmuştur. Yaş ve cinsiyet ile OSİB, OMSB, ASU, RAİR, RD ve MTV aralarında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Etyoloji ile OSİB, OMSB, ASU, RAİR, RD ve MTV arasında korelasyon tespit edilememiştir. Anal EMG ile sinir iletiminde bozukluk olan, sfınkter defekti olan hastalar tespit edilmiştir. Etyoloji ile EMG bulguları arasında korelasyon tespit edilememiştir. Çalışma sonucunda, anal inkontinanslı hastalarda etyoloj inin tespitinde anal manometri ve anal elektromyografınin yetersiz olduğunu ve bu nedenle bu iki teste defekografı ve özellikle anal endosonografınin mutlaka eklenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Although it isn't very common in the general population (%2.2-6.9), anal incontinence is a social problem which affects the social life and life of patients and causes stress and isolation of patients. It may be seen in every age groups. It causes both anatomical and functional changes in the anal canal of patients. Anal continence is a complex mechanism which doesn't depend on only one mechanism or factor. The investigation of continence with only one parameter will be an incomplete invastigation. With the invention of anal manometry; the pressure changes in the anal canal and with the invention of anal EMG the defects in the neuronal anal transmission and the defects in the sphincters can be detected. These two tests are being used widely cotainig with anamnesia, anal examination and rectoscopy. In this study; we have 30 patients (22 male, 8 female) who have problem of anal incontinence and also we has control groub of patients (16 male, 4 female). The age overage of patients groub is 30 ±14.3, the age overages of control gröub is 26 ±9.1. In this study; by measuring Mean Sphincter Resting Pressure (MSRP), Mean Maximal Squezee Pressure (MMSP), Anal Sphincter Length (ASL), Rectoanal Inhibitor Reflex (RAIR), Rectal Sensibility (RS) and Rectal Capacity (RC) with anal manometry and by detecting the neuronal transmission with anal EMG, it is determined if there is any defect in sphincter muscles or not. The ethiologies which are very important internal inguinal ring the treatment are investigated with anamnesia and anal examination which are very importan in the treatment of anal incontinence and by using anal manometry and EMG. The MSRP and MMSP in anal sphincters of patients with anal incontinence are found to be low. The RS, RC, ASL and RAIR are found to be significantly different from those of control groups. No significantly difference was found between age and sex and MSRP, MMSP, ASL, RAIR, RS and RC. No correlation was found between etiology and MSRP, MMSP, ASL, RAIR, RS and RC. The patients with sphincter defects and defects in neuronal transmission are detected. No correlation is determined between the etiology and EMG signs. At the end of the study; it was concluded that in the determination of etiology in the patients with anal incontinence anal manometry and anal electromyographyare in a degreate and because of this defecography and esspecially anal endosonography must be added to these two tests. 52