Elektif laparoskopik kolesistektomi sonrası komplikasyonlar ve bunların tanı yöntemleri
  1. Tez No: 99411
  2. Yazar: HAKAN SÜHA EROL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT SARIKAYALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Philips Mouret tarafından ilk kez 1987 yılında yapılmasından sonra laparoskopik kolesistektomi cerrahlar tarafından kısa zaman içerisinde benimsenmiştir. Laparoskopik girişimlerin kendine özgü avantajları olduğu gibi, bir takım istenmeyen komplikasyonlarıda vardır. Bu çalışmada Gülhane Askeri Tıp Akademisi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalında Şubat 1994- Temmuz 2000 tarihleri arasında laparoskopik kolesistektomi operasyonu uygulanan 1345 vaka analiz edilmiştir. 1024'ü (%76. 1) kadın, 310'u (23.9) erkek hastadan oluşan çalışmamızda en küçük yaş 18, en büyük yaş 79 olup, ortalama yaş 56.2 idi. Vakalarımızın 92'sinde ( %6.84 ) akut kolesistit, 1238'inde ( %92.04) kronik kolesistit, 15 'inde ( %1.12 ) safra kesesi polibi mevcuttu. 3 (%0.22 ) hastada daha önceden geçirilmiş üst batın operasyonu vardı. Ortalama ameliyat süresi 68 dakika olup, en kısa süre 21, en uzun süre 185 dakika idi. Postoperatif dönemde 11 ( %0.81 ) vakada safra yolu yaralanması, 5 ( %0.37 ) vakada safra kaçağı, 2 ( %0. 14 ) vakada residüel safra kanalı taşı, 2 ( %0. 14 ) vakada trokar yerinden fıtık gelişimi, 1 ( %0.07 ) vakada barsak yaralanması, 15 ( %1.11 ) vakada yara yeri enfeksiyonu, 5 ( %0.37 ) vakada cilt altı amfizemi oluştu. Mortalite operasyon esnasında safra yolu yaralanması farkedilip, açık prosedüre geçilen ve daha sonra bilier sepsis gelişen 1 vakada görüldü Hastanede yatış süresi komplikasyon gelişmeyen hastalarda 2.2, komplikasyon gelişen vakalarda 23.2 gün olarak bulundu. Komplikasyon gelişen tüm hastalarda tanı yöntemi olarak beyaz küre, kan biyokimya değerlerini takiben ADBG'si, USG kullanıldı. 2 vakada BT, 1 vakada kolesintigrafı, 1 vakada PTK, 4 vakada ERCP kullanıldı. Literatür bilgileri ve kendi çalışmamızın verileri doğrultusunda komplikasyonların tanınması amacıyla bir algoritm oluşturuldu. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Laparoscopic cholecystectomy was performed by Philips Mouret in 1987. After that this surgical procedure was accepted by other surgions. Laparoscopic surgery has some advantages and also has some complications. This study was performed at GMMA General Surgery Department between February 1994 - July 2000. 1345 patients were detected whom performed laparoscopic cholecystectomy. 1024 (76.1 %) patients were female, 310 (23.9) patients male were, the patients age were between 18-79 ( avarege age 56,2) years old. 92 (6.84 %) patients diagnose were acute cholecytit, 1238 (92.. 04 %) patients diagnose were choronic cholecystit, 15 (1.12 %) patients diagnose were gallbladder polyp. 3 (0.22 %) patients were have upper abdominal surgery before. Oparation time was between 68- 185 ( average time 68 ) minute. After operation 11 (0.81 %) patients has bile duct injury, 5 (0.37 %) patients bile like, 2 (0.14 %) patients has residiiel comman bile duct stones, 2 (0.14 %) patients has hernia at trakar site, 1 (0.07 %) patients have bowel injury, 15 (1.11 %) patients has wound side infection, 5 (0.37 %) patiets has subcutan amphizem. We have one mortality, whom operation was converse to open surgery for bile duct injury. After operation bilier sepsis was couse to die. USG, ADBG,WC, blood biocheistry valves were used for diagnose for complicated patients. CT for two patients, cholescintigraphy patients, PTC for one patients, ERCP for four patients were used. According to our data and previous studies conclisions, we obtained an algorythm for diagnoses of complications. 50