Yeşilçam filmleri örnekliğinde erkeğin“ötekisi”olarak kadın
Women as“the other”of men the case of Yeşilçam films
- Tez No: 994110
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN VATANDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk sinemasının Yeşilçam dönemi melodram türündeki filmlerinde kadının konumlandırılış biçimini incelemektedir. 1950'li yıllardan itibaren başlayan Yeşilçam sineması, toplumsal cinsiyet rolleri ve erkek egemen kalıplar doğrultusunda kadını şekillendirmiştir. Bu dönemde kadın, erkek bakış açısıyla ele alınmış, geleneksel kalıplarla toplum içinde sıkışarak olması istenen rollerle sınırlandırılmıştır. Çalışmanın amacı, sinemanın ötekileştirici gücünün kadınlar üzerinde erkeğin ötekisi olarak nasıl kullanıldığını ve kadınların toplumsal hayata nasıl yansıtıldığını çözümlemektir. İlk bölümde kuramsal çerçeve oluşturmak adına kimlik, öteki ve ötekileştirme kavramları işlenecek, ikinci bölümde Türk sineması, tarihsel ve dönemsel bağlamlarıyla ele alınarak melodram türünün gelişimi incelenecektir. Çalışmanın üçüncü bölümünde araştırmanın metodolojisine yer verilecek, son bölümünde ise ulusal kimlik inşa sürecinde, sinemanın kadına giydirmeye çalıştığı kimlikten bahsedilerek, Türk sinemasındaki kadın temsilleri, öteki rolündeki kadın figürü ve toplumsal cinsiyet çatısı altında erkeğin ötekisi olarak kadının yeri, Yeşilçam melodramlarından seçilen film örnekleriyle analiz edilecektir. Çalışma, kadının sinemadaki rolünü ve toplumsal cinsiyetin sinemaya yansımalarını ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the positioning of women in Yesilcam-era melodramas of Turkish cinema. Beginning in the 1950s, Yesilcam cinema shaped women according to societal gender roles and male-dominated stereotypes. During this period, women were portrayed from a male perspective, confined within traditional societal norms, and limited to desired roles. The aim of this study is to analyze how cinema's othering power is used against women as the“other”of men and how women are reflected in social life. The first section will address the concepts of identity, the“other,”and othering to establish a theoretical framework. The second section will examine the development of the melodrama genre within the historical and periodic contexts of Turkish cinema. The third section will present the research methodology. The final section will discuss the identity that cinema attempts to impose on women in the process of national identity construction, analyzing the representations of women in Turkish cinema, the female figure in the role of the“other,”and the place of women as the“other”of men under the umbrella of gender roles, using selected Yesilcam melodramas as examples. This study will explore the role of women in cinema and the reflections of gender in film.